Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Roald Dahl. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Roald Dahl. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 20 listopada 2014

Roald Dahl - Charlie i fabryka czekolady



Autor: Roald Dahl 
Tytuł: Charlie i fabryka czekolady 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 190
Ocena: 7/10 – bardzo dobra

W Internecie krąży lista 100 najlepszych książek, która została opublikowana przez BBC. Na niej znalazła się książka Roalda Dahla. Nie ukrywam, że uwielbiam film Charlie i fabryka czekolady nakręcony przez Tima Burtona (jeden z moich ulubionych reżyserów). Dlatego też postanowiłam sięgnąć po pierwowzór.   

Opis książki: 
Charlie Bucket pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Mieszka wraz z rodzicami i dziadkami w maleńkim domu. Rodzinę utrzymuje jedynie ojciec chłopca – pan Bucket, który w niedługim czasie traci pracę w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzinie zaczyna doskwierać brak pieniędzy i głód. Natomiast Charlie jak każde dziecko lubi słodycze, a szczególnie czekoladę. Codziennie przechodząc obok największej Fabryki Czekolady pana Wonki marzy o tabliczce tego smakołyku. Co roku na urodziny, chłopiec dostaje jedną czekoladkę, którą zawsze delektował się… Pewnego dnia Willy Wonka, do swojej fabryki słodyczy zaprasza piątkę dzieci. Jest to niezwykła okazja, gdyż dotychczas nikt z zewnątrz nie miał prawa wstępu do fabryki. Przepustką jest Złoty Talon, który można znaleźć w czekoladzie. Chłopiec zdawał sobie sprawę, że ma nikłe szanse na zdobycie biletu. Jednak zbiegiem okoliczności znajduje na ulicy banknot, za który kupuje upragnioną czekoladkę. I znajduje Złoty Talon. Z dziadkiem i pozostałą czwórką dzieciaków może zwiedzić fabrykę słodyczy pełną niespodzianek. Jakich? O tym przekonacie się podczas lektury. 

Moja opinia: 
Zdecydowanie jest to książka dla dzieci, jak również i dla dorosłych. Roald Dahl przenosi czytelnika w zupełnie inny świat. Świat pana Wonki. Pełen słodyczy, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych i nieprawdopodobnych. Niekończąca się guma do żucia czy wodospad czekolady. Niemożliwe? A jednak. Sama chciałabym zwiedzić taką fabrykę słodkości. Z kart książki czuje się to ciepło domowego ogniska. Jak również emocje towarzyszące chłopcu podczas zwiedzania magicznego świata słodyczy. To jedna z tych lektur z niezwykle ważnym przesłaniem. Autor podkreśla, że w życiu liczy się coś więcej niż tylko pieniądze i sława. Najważniejsza jest miłość, i to właśnie dzięki niej rodzina Bucketów trzyma się razem. Muszę się przyznać, iż postać Charliego wzrusza i jest godna naśladowania. Bardzo polubiłam również dziadków chłopca. Książkę jest bardzo krótka, czyta się błyskawicznie. I ma obrazki :) Oczywiście autor operuje łatwym i prostym językiem, ale z jakim wyśmienitym humorem. 

Podsumowanie: 
Książka dla wszystkich, z niezwykle ważnym przesłaniem. To właśnie rodzina i miłość jest najważniejsza. Każdy powinien ją przeczytać. Szczególnie miłośnicy czekolady, do których i ja należę.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...