czwartek, 12 listopada 2015

Druga szansa - Katarzyna Berenika Miszczuk

Źródło


Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk 
Tytuł: Druga szansa 
Wydawnictwo Uroboros 
330 stron

Moje ręce... Były takie obce. Nie moje. Ciepłe łzy płynęły po policzkach. Cisza dookoła. - Boję się... - szepnęłam. Matowy, martwy głos, nienależący do mnie. [cytat z książki]

Julia budzi się w dziwnych okolicznościach. Znajduje się w tajemniczym szpitalu o nazwie Druga szansa. Zupełnie nie zna tego miejsca. Na dodatek nie poznaje własnego odbicia, nie pamięta kim jest, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła, a jedynie ona przeżyła, a na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona. A w ośrodku, w którym się znajduje, zaczynają dziać się dziwne rzeczy… 

To tylko sen...otwórz oczy i żyj. [cytat z książki]

Sięgając po Drugą szansę nie wiedziałam czego się spodziewać, bo to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Chociaż przyznaję, że miałam dobre przeczucia, i one oczywiście mnie nie zawiodły. Bo zaczynając lekturę po prostu przepadłam… Bałam się i śmiałam razem z bohaterami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie fabuła – niezwykle tajemnicza z nutką grozy i mroku. Charakteru dodają ilustracje, które niektórym mogą śnić się po nocach. Dobrze wykreowani bohaterowie i niebanalne dialogi to kolejne mocne cechy powieści. Odrobina dygresji i niedomówień gwarantowany, a zagubiona Julia i wyszczekany Adam – duet idealny. Obok wątku głównego, a mianowicie poszukiwaniu prawdy czytelnik znajdzie tu wątek miłosny. I muszę przyznać,  że samą książkę czyta się wręcz błyskawicznie. Zanim się obejrzycie będzie już koniec. 

-Adam? - wydusiłam z siebie. Chłopak prychnął, wpatrując mi się głęboko w oczy. -Widzę, że ktoś coś dzisiaj łyknął- szepnął - No chyba że ten błędny wzrok to na mój widok. [cytat z książki]

Podsumowując – książka warta polecenia!

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam fantastykę III 


_________________________________________

Lubisz prezenty? :) Lubisz je dawać?

Zajrzyj szybko na blog Królowej Moli!

Zapisy tylko do 25 listopada! A prezenty podobno już czekają :)   

sobota, 31 października 2015

Motyl - Lisa Genova


Autor: Lisa Genova
Tytuł: Motyl
Wydawnictwo Filia
350 stron 

 
Niezależnie od tego, czy było to molekularne morderstwo, czy też komórkowe samobójstwo, jej ciało nie było w stanie jej ostrzec, że umiera. [cytat z książki]

Alice Howland  zaczyna tracić pamięć. Lekarze szukają przyczyny tego zjawiska. Diagnoza - Alzheimer we wczesnym stadium. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci wszystko… Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi. Jednak nie poddaje się. Tworzy na swoim komputerze folder o nazwie Motyl. Dysk pamięci, który będzie dla niej ostatecznym ratunkiem…

Nie mogę znieść myśli, że któregoś dnia spojrzę na ciebie, na twarz, którą kocham i cię nie rozpoznam. [cytat z książki]

Motyl to jedna z powieści, którą zapamiętam na długi czas… To opowieść o chorobie i nieustannej walce z nią. O człowieczeństwie, o godności. Tematyka szalenie ważna, która gdzieś nam umyka. Autorka oswaja nas z tematyką nieuleczalnej choroby, o której nie myślimy na co dzień, bo to przecież nas nie dotknie. Ani nas samych, ani naszych bliskich. Lisa Genova rozłożyła Alzheimera na czynniki pierwsze, pokazała każdy z etapów choroby. Można napisać wiele o tej książce, a to i tak nie odda jej charakteru. Więc ja nie będę tego robić. Tylko zaproszę Was do poznania historii Alice, na pozór smutnej, ale i z nutką optymizmu! ;) 

Co jeśli spojrzę na ciebie i nie będę wiedziała, że jesteś moją córką i że mnie kochasz? Wtedy powiem ci o tym i mi uwierzysz. [cytat z książki]

Źródło
 

niedziela, 25 października 2015

W zapomnieniu - Agnieszka Lingas-Łoniewska



Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska 
Tytuł: W zapomnieniu 
Wydawnictwo Novae Res
340 stron

Najgorszy dla człowieka jest moment, kiedy nie widzi sensu swej egzystencji, kiedy widzi, że nie ma dla kogo żyć. [cytat z książki] 

Młoda pani pedagog, Magda Lasocka powraca do rodzinnego miasta, gdzie otrzymuje posadę w pobliskiej szkole. Dziewczyna wkracza w brutalny i nieco zapomniany świat. I właśnie w nim, po latach spotyka Michała Langera, charyzmatycznego przywódcę grupy przestępczej. Chłopak samodzielnie wychowuje młodszego brata, który jest podopiecznym Magdy. Michał - mężczyzna z przeszłością. Ona, Magda to kobieta z przyszłością. Czy zawiłe losy tych dwojga staną na drodze miłości? Bo takie uczucie zdarza się tylko raz? Przekonajcie się sami ;)

Czy mówiłem już kiedyś, że cię kocham? Nie? To kiedyś Ci powiem... [cytat z książki]

W zapomnieniu to pełna dramatyzmu, emocji i uczuć opowieść o próbie znalezienia właściwej drogi w życiu i o… miłości. Czyli, to co najlepsze w twórczości Agnieszki Lingas – Łoniewskiej. Nie ma co za dużo się rozpisywać – jestem zachwycona! Emocjonalna huśtawka, nieprzespana noc i tony zużytych chusteczek… Czy nie tego oczekujemy od tego typu powieści? Historia Magdy i Michała skutecznie pochłonęła mnie na kilka godzin. Dopracowana pod każdym względem nie chce wypuścić czytelnika ze swych objęć. Nie odłożyłam książki aż do finałowego zakończenia. Po prostu musiałam je poznać.

Postacie – twardziel Michał z duszą wrażliwca oraz  Magda romantyczka w każdym calu. Czy tak naprawdę losy tych dwójki mogłyby się połączyć w realnym świecie? Z całą pewnością tak. Lekki, prosty i swobodny styl narracji sprawia, że bez najmniejszego problemu można dać się wciągnąć w fabułę lektury. Ponadto różnorodność gatunkowa - powieści obyczajowej, kryminału, dramatu i romansu, daje czytelnikowi czystą ucztę literacką. 

Magda wróciła do sypialni i popatrzyła na swojego chłopaka […] Położyła się obok niego, pogłaskała go po twarzy i wtedy dopiero pozwoliła płynąć swobodnie powstrzymywanym do tej pory łzom. Chciała być na niego zła, wściekła, ale nie mogła. […] Chociaż z drugiej strony, co by to dało? [cytat z książki]

Co tu więcej pisać, bardzo polecam tę książkę! To  wartościowa opowieść o sile miłości, mocy przebaczania i szukania własnego szczęścia. Samo życie :)

Teraz czekam aż przylecą do mnie Skazani na ból - najnowsza powieść Agnieszki Lingas - Łoniewskiej :)

niedziela, 4 października 2015

Pochłaniacz – Katarzyna Bonda

Źródło

Autor: Katarzyna Bonda
Tytuł: Pochłaniacz
Cykl: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tom 1) 
Wydawnictwo Muza
672 strony 

Życie jest jak oddech. Mamy ograniczoną pulę uderzeń serca. Niepotrzebnie marnujemy je na wahanie, strach czy złość. Zawsze będą tacy, którzy chcą nas ciągnąć, kusić, przekonywać, że wiedzą, co dla nas lepsze. A trzeba po prostu iść naprzód, znaleźć dla siebie powietrze. Takie, którym chcemy oddychać. [cytat z książki]

Od dłuższego czasu „chodziła” za mną... Katarzyna Bonda, głośne nazwisko w świecie polskiego kryminału. Na własnej skórze musiałam przekonać się o fenomenie jej tytułów. Uwierzcie, że naprawdę było warto! 
 
1993. Zima. W nieznanych okolicznościach ginie nastoletnie rodzeństwo. Dwadzieścia lat później, po kilkuletnim pobycie, do Polski powraca Sasza Załuska, profilerka. Do kobiety zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju "Dziewczyna z północy", chce go zabić. Sasza niechętnie angażuje się w tę dziwną i pogmatwaną sprawę. Jednak kobieta szybko przekona się, że wszystkie zdarzenia prowadzą do jednej piosenki, hitu sprzed lat… 

Wielkie szczęście zawsze słono kosztuje. Tylko kłopoty są za darmo. [cytat z książki]

Ogromne tomisko, które pochłania się w oka mgnieniu! Imponuje straszna szczegółowość fabuły. Podobnie jak doskonałe złączenie wszystkich wątków w jedną, logiczną całość. Ta historia niesamowicie wciąga czytelnika – wszystkie wydarzenia, do których dochodzimy po sznurkach do celu nie dają wytchnienia. Fabuła trzyma czytelnika w ciagłym napięciu. Kto zabił, czy Sasza znajdzie mordercę­­? Kim jest tajemnicza Dziewczyna z północy? Te pytania towarzyszyły mi w czasie lektury książki. A zakończenie – zaskakuje i szokuje.
 
Wielkie ukłony dla autorki, za niebywałe przygotowanie się do napisania tego tytułu. Podczas czytania nietrudno poczuć specyficzny klimat kryminału. Przyznaję, że w czasie lektury nieraz towarzyszył mi pewien niepokój. Choć nie znajdziemy tu brutalnych opisów, a jedynie logikę i jeszcze raz logikę. 

Szasza Załuska, kobieta nietuzinkowa, inteligenta z bagażem doświadczeń na barkach. No i ten jej zawód. Profiler, który ma za zadanie stworzyć domniemany portret przestępcy. I to właśnie jej profesja sprawia, że zostaje wmieszana w świat przestępców, mafii i brudnych pieniędzy. Szasza to niezwykła bohaterka, którą nietrudno jest polubić. Jak wspomniałam wcześniej zmaga się z własną przeszłością. Nałóg, którym jest alkohol nie daje o sobie tak łatwo zapomnieć. Lecz kobietę cechuje wielka siła walki z uzależnieniem. Podobnie jest z pozostałymi bohaterami, których cechuje bardzo dobra kreacja. Katarzyna Bonda sprawiła, że wszystkie postacie stają się nam bliskie i szybko się z nimi utożsamiamy.  

Są w życiu momenty, które zmieniają jego bieg na zawsze. Po nich nic już nie będzie takie samo. Bóg czuwa nad nami, daje nam duży kredyt zaufania, prowadzi. Ale to my podejmujemy decyzje. Jest wszechwiedzący, wszechmocny, może, ale nie chce nas do niczego zmuszać. Nie powie: wybierz tak, bo to dla ciebie lepsze. Tylko wskazuje: oto dobro, a to zło. Wybieraj. Czasem jednak zło ukrywa się pod postacią piękna. I dajemy się uwieść. Nie ma ludzi złych, są tylko ci, którzy dokonali złych wyborów lub nie dokonali ich wcale. I potem pragniemy, by to był tylko sen, chwilowa ułuda, ale nie da się niczego cofnąć. Wtedy człowiek do śmierci dążył, by naprawić błąd, podjąć inną decyzję, cofnąć czas. [cytat z książki] 

Pochłaniacz to tytuł, który Was pochłonie w te cudowne, jesienne wieczory!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...