Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Lauren Oliver. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Lauren Oliver. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 16 lutego 2015

Lauren Oliver - Pandemonium



Autor: Lauren Oliver 
Tytuł: Pandemonium 
Cykl: Delirium (tom 2) 
Wydawnictwo Otwarte 
Liczba stron: 376 
Ocena: 8/10 – rewelacyjna

[pandemonium] to kontynuacja bestsellerowej trylogii Lauren Oliver, o której słyszeli chyba wszyscy czytelnicy. Pierwszy tom bardzo przypadł mi do gustu. Nie zabrakło w nim emocji, ciekawej fabuły i świetnych bohaterów. Do tego zakończenie, które wprawiło mnie w osłupienie. Dla tych, którzy nie czytali [delirium] – starałam się nie spojlerować. Czy [pandemonium] utrzymało wysoki poziom swojej poprzedniczki? Z czystym sumieniem mówię - tak!

Bo nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. Możemy jedynie próbować, szukając po omacku drogi przez tunele, starając się oświetlić je pochodnią.*

Opis książki: 
Lena żyje w świecie, w którym miłość uznano za niebezpieczną chorobę. Natomiast ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy więcej nic nie poczują. Jednak dziewczyna tuż przed operacją zakochuje się ze wzajemnością w Aleksie. Ich wspólna ucieczka do Głuszy kończy się tragicznie... Nieprzytomną Lenę znajdują Odmieńcy, a w skutek dramatycznych wydarzeń Lena przystępuje do ruchu oporu, by walczyć o lepszą przyszłość. Jednak na jej drodze staje tajemniczy Julian, zwolennik walki z delirium. 

Moja opinia: 
Druga część trylogii, która zawładnęła sercami czytelników, absolutnie nie odstaje od poprzedniej. Po raz kolejny autorka zaserwowała nam mnóstwo emocji i napięcia podczas lektury. Wciąga, że aż strach. Z każdą kolejną stroną zainteresowanie wzrasta i trzyma do samego końca. Po raz kolejny zakończenie zaskakuje. Jak można zatrzymać historię w takim momencie? No jak?
Warto zaznaczyć, że wszystkie wydarzenia śledzimy dwutorowo poprzez rozdziały „teraz” i „wtedy”, które są stosowane zamiennie. Fragmenty „teraz” to opowieść o działalności Leny na rzecz ruchu oporu, natomiast rozdziały zatytułowane „wtedy” dotyczą wydarzeń rozgrywających się bezpośrednio po przybyciu Leny do Głuszy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, nie spotkałam takiego zabiegu w innych książkach. Szybkie tempo akcji i nowe zaskakujące wydarzenia nadają powieści charakteru, a wszystkie wydarzenia rozgrywają się bardzo szybko. 
Jeśli chodzi o bohaterów są oni wyraziści, ze wszystkimi swoimi słabostkami i zaletami. Niektórzy z nich wraz z kolejnymi stronami zmieniają się i otwierają. Moją uwagę przykuła postać Raven. Przeczytałam gdzieś, że jest jej poświęcony specjalny dodatek, za którym na pewno się rozejrzę. Warto podkreślić w tym momencie rolę Leny. Przechodzi ona wielką metamorfozę – ze słabej dziewczyny staje się silną, niezależną i pewną siebie kobietą. Przede mną jeszcze tylko [requiem], czyli ostatni tom trylogii. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów… Wątek romantyczny, który pojawia się na kartach powieści dodaje świeżości dobrze znanej nam fabule. W tym tomie dostałam to, czego brakowało mi poprzednio. System, w którym żyje Lena został dokładniej pokazany. Mamy nowe postacie i zupełnie nowe wątki. 
Lauren Oliver w niesamowity sposób operuje słowem. Bardzo trafione opisy i ciekawe dialogi sprawiają, że książkę naprawdę świetnie się czyta. Fantastyczna okładka jest smaczną wisienką na torcie. 

Nie ma żadnego "przedtem". Jest tylko teraz i to, co nastąpi zaraz potem.*

Podsumowanie:  
[pandemonium] trzyma wysoki poziom części pierwszej. Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że powieść czyta się w mgnieniu oka, a zakończenie sprawia, że czytelnik musi natychmiast sięgnąć po kolejną część. Przeczytajcie, a na pewno nie pożałujecie!

Książka przeczytana w ramach wyzwania: 

* cytaty pochodzą z książki Pandemonium

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Lauren Oliver - [delirium]



Autor: Lauren Oliver 
Tytuł: [delirium]
Cykl: Delirium
 Wydawnictwo: Otwarte 
Liczba stron: 359 
Ocena: 7/10 – bardzo dobra

Gdybym zapytała kogokolwiek z Was, co jest najważniejsze w życiu? Większość odpowie miłość, szczęście czy rodzina. A czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, że miłość jest chorobą, która może zabić i wynaleziono na nią lek? Czy chciałabyś/chciałbyś się z niej wyleczyć? 
[delirium] to pierwsza część trylogii amerykańskiej pisarki Lauren Oliver. To powieść przede wszystkim naładowana wieloma emocjami z całkiem nietypową historią, gdzie słowo miłość i zakochanie jest zakazane. A nawet może doprowadzić do śmierci...

Miłość – najbardziej zdradliwa choroba na świecie: zabija cię zarówno wtedy, gdy cię spotka, jak i wtedy, kiedy cię omija. Ale to niedokładnie tak. To skazujący i skazany. To kat i ostrze. I ułaskawienie w ostatnich chwilach. (…) Miłość – zabije cię i jednocześnie cię ocali.*

Opis książki: 
Miłość została uznana za chorobę, a granice kraju decyzją Konsorcjum, zostały zamknięte by zapobiec epidemii. Każda osoba, która ukończy odpowiedni wiek musi przyjąć remedium, by uchronić się przed amor deliria nervosa. 
Główna bohaterka, Lena Haloway odlicza dni dzielące ją od upragnionego zabiegu, podczas którego zostanie podane jej lekarstwo. Dziewczyna wierzy, że to ochroni ją od wszelkiego zła. Nie chce przechodzić tego, co jej mama, której nie udało się wyleczyć z miłości… Pragnie rozpocząć nowe życie, założyć rodzinę z odpowiednio dobranym przez komisję mężczyzną, i być nareszcie szczęśliwa. Dotychczasowe życie dziewczyny zmienia się, kiedy poznaje Alexa, odmieńca. Wówczas Lena poznaje czym jest miłość i wolność... Jak zakończy się ta historia? Przekonajcie się sami. 

Moja opinia: 
Jak wspomniałam na początku, to historia zupełnie nietuzinkowa z ciekawą fabułą. Nie spotkałam się jeszcze z taką tematyką. Autorka kreuje przerażającą rzeczywistość, w której ludzie są pozbawieni jakichkolwiek uczuć. Jest tylko obojętność. Podczas lektury towarzyszyły mi nieraz bardzo skrajnie emocje. Stworzony przez autorkę świat poznajemy dzięki narracji Leny, której uczucia towarzyszą nam do ostatniej strony, ba, nawet ostatniego zdania. Zakończenie może zaskoczyć, i mnie zaskoczyło. Historia opowiadana przez autorkę toczy się powoli. Powieść jest napisana językiem prostym i lekkim, co sprawia, że książkę czyta się łatwo i szybko. Na kartach powieści spotykamy bardzo realistycznych bohaterów, z którymi szybko się polubiłam. Lena, Alex i Hana to normalne dzieciaki, z mnóstwem problemów, które znamy z naszego codziennego życia. Uczucie pomiędzy Leną a Alexem, może miejscami lekko przesłodzone, ale naładowane wielkimi emocjami. Jednakże zabrakło mi większego zarysowania funkcjonującego systemu. Za to z dużą ciekawością czytałam wstępy do każdego z rozdziałów rozpoczynające się cytatem. Oczywiście muszę wspomnieć o okładce - miłej dla oka i całkowicie oddającej charakter tej niebanalnej historii. 

Niesamowite jak paradoksalnie układa się życie: najpierw bardzo czegoś pragniesz i nie możesz się doczekać, a potem, kiedy jest już po wszystkim, marzysz tylko o tym, by cofnąć czas i wrócić do dni, gdy wszystko było po staremu.*

Podsumowanie: 
To jedna z tych książek, przy których można się zrelaksować, a jednocześnie utonąć w emocjach. Nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam drugą część trylogii.  


Książka przeczytana w ramach wyzwania:

* cytaty pochodzą z książki [delirium]
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...