niedziela, 19 czerwca 2016

Obrońca nocy - Agnieszka Lingas-Łoniewska



Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska 
Tytuł: Obrońca nocy 
Wydawnictwo Novae Res 
304 strony


Jednego widywała tylko za dnia. Drugiego tylko w nocy. I obydwu kochała. Poznała dotyk mocnych warg jednego i drugiego. Ciągle o tym myślała. [cytat z książki]

Melisa Mallory jest dziennikarką śledczą, która pracuje nad serią artykułów o nowym narkotyku ToxicCristal, który opanował dzielnice Los Angeles. Tematyka trudna i niebezpieczna, jednakże nieugięta kobieta robi wszystko by doprowadzić sprawę do końca. Jednakże stanowisko prezesa gazety, w której pracuje kobieta, przejmuje multimilioner o włoskim pochodzeniu, ponadto zabójczo przystojny James Masseratti, który odbiera jej temat zabójczego narkotyku. Niemniej jednak kobieta pozostaje przy swoim i nadal pracuje i naraża swoje niebezpieczeństwo, aby doprowadzić artykuł do końca. Czym doprowadza swojego nowego szefa do szału… I na horyzoncie pojawia się tajemniczy Nocny Łowca. Miłość do dwóch mężczyzn, czy to prawdopodobne? 

Tyle zła jest na świecie. Tyle chorych rzeczy. Tyle okrucieństwa. Ale nie każdy trafia w swoim życiu na coś takiego. Ludzie przebywają z dala od tego całego bagna. Umierają ze starości, o wszelkich potwornościach czytają w gazetach i oglądają w wiadomościach w swoich telewizorach stojących w zacisznych salonach spokojnych domostw. To… dlaczego nie mogłem być jednym z nich? [cytat z książki]

Mieszanka gatunków! Trochę sensacji i kryminału, składników fantasy, romansu. Jednak nie zabrakło tu detalu, ba, może najważniejszej cechy, z której słynie twórczość Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Tak, to na pewno emocje! Ciekawa fabuła, która od pierwszej strony wciąga czytelnika to mocny atut książki. Powolne odkrywanie kolejnych elementów układanki sprawia, że nie można oderwać się od czytanej powieści. Uwierzcie, że gdybym nie wstawała wcześnie rano do pracy, ta książka zostałaby przeczytana w jakieś kilka godzin. Warto zwrócić uwagę na dobrze zarysowane tło powieści – Los Angeles. Autorka „rzuca” czytelnika w zatłoczone, pełne luksusu i pieniędzy miasto. Bez trudu odnajdziemy się w rzeczywistości bohaterów. A propo postaci – charakterystyczni i z całym wachlarzem zalet i wad. Polubiłam postać głównej bohaterki, Mel. Taka typowa kobieta sukcesu, z bolesną przeszłością. Natomiast James i Nocny Łowca. No cóż, tajemnica i urok. Czyli to, co kobiety lubią najbardziej. I oczywiście emocje. Bo ta historia sprawia, że momentami serduszko bije szybciej, a emocje sięgają sufitu. Zżyłam się z bohaterami i razem z nimi toczyłam walkę z przeszłością i śledziłam starania walki o przyszłość...



Książka zdecydowanie dla fanów twórczości Agnieszki Lingas – Łoniewskiej! I oczywiście dla tych, którzy jeszcze jej nie znają a mają zamiar. Emocje i tajemnica, miłość i dramat, a na deser nutka humoru. Powieść na wysokim poziomie! Czy jeszcze trzeba Was przekonywać?


Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Kiedyś przeczytam 2016


niedziela, 22 maja 2016

Co nas nie zabije - David Lagercrantz




Autor: David Lagercrantz
Tytuł: Co nas nie zabije
Cykl: Millenium (tom 4)
Wydawnictwo Czarna Owca
504 stron

Kontynuacja Millenium? Że co?! Kiedy przeczytałam o tym fakcie nie wierzyłam własnym oczom. Zastanawiałam się, czy ktoś może udźwignąć ciężar pióra Stiega Larssona. David Lagercrantz spróbował to zrobić. Czy mu się udało? O tym za chwil kilka.

Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Ich drogi krzyżują się ponownie, kiedy profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, prosi Mikaela o pomoc. Profesor posiada wstrząsające informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych. Mikael zaczyna pracę nad sensacyjnym artykułem, który wstrząśnie opinią publiczną.  

Lekarz powiedział, że nie jest ważne, żebyśmy wierzyli w Boga. Bóg nie jest małostkowy. Ważne, żebyśmy zrozumieli, że życie jest ważne i ma dużo do zaoferowania. Powinniśmy je cenić, a jednocześnie próbować ulepszyć świat. Ten, kto potrafi znaleźć równowagę między jednym a drugim, jest blisko Boga. [cytat z książki]

W swojej opinii nie chcę wywodzić się nad tym, czy autor zrobił dobrze czy źle zabierając się za kontynuację historii Lisbeth i Mikaela. Ma odwagę, zrobił to i kropka. Spróbuję ocenić książkę samą w sobie, choć mimo wszystko nie da uciec się od prób ciągłego porównywania. Osobiście z wielką sympatią wróciłam do historii dziennikarza Millenium i uzdolnionej hakerki. I uważam, że Lagercrantz stworzył ciekawą kontynuację, którą czyta się z wypiekami na twarzy i ciągłym pytaniem: no ale co dalej? Pojawiają się tak doskonale znani nam bohaterowie, lecz z nowymi problemami, jednak demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Mikael wypalony zawodowo, Lisbeth i jej nie dokońca legalna ścieżka życia, sztuczna inteligencja, rosyjska mafia i hakerzy. To wszystko w jednej książce. Intryga została dobrze przygotowana. Autor snuje historie, zawiązuje wątki i na koniec idealnie rozwiązuje worek pełen „brudów” – afer i skandali. Poruszony został także temat autyzmu i sawantów – ludzi upośledzonych z niezwykłym, jednym talentem. No i ta hipnotyzująca okładka, która skutecznie przykuwa uwagę. 

wyrzuty sumienia mają zawsze nie ci, co trzeba. Tych, którzy naprawdę przysparzają światu cierpienia, nic to nie obchodzi. A ci, którzy walczą po stronie dobra, zmagają się z poczuciem winy. [cytat z książki]

Przeczytałam Co nas nie zabije i jestem z tego ogromnie zadowolona! I Was także zachęcam!

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Kiedyś przeczytam 2016 

niedziela, 17 kwietnia 2016

Vanessa i Virginia - Susan Sellers



Autor: Susan Sellers
Tytuł: Vanessa i Virginia
Wydawnictwo Świat Książki
224 strony

Opowieść o miłości i rywalizacji między utalentowanymi siostrami - Vanessą Bell i Virginią Woolf. Wychowywane w konserwatywnym domu dążą do wyrwania się z ustalonych zasad i reguł. Walczą o realizację własnych marzeń i wizji w chaosie ówczesnego życia, naznaczonego rozmaitymi pragnieniami, skandalami, chorobami, cierpieniem i wojną. 

Historia całkiem fikcyjna z elementami biograficznymi z życia pisarki i malarki. Bo Ginny to słynna angielska pisarka i feministka Virginia Wolf, uważana za jedną z najważniejszych przedstawicielek literatury nurtu modernistycznego XX wieku, a Nessy to artystka Vanessa Bell. Śledzimy losy obu sióstr oczami Vanessy, która jest narratorem tej historii i już od pierwszych zdań widzimy tą nieustającą rywalizację między kobietami. Rywalizację o uwagę ukochanej matki, mężczyzn, osiągnięcia... Mimo to wiązała je mocna, siostrzana więź. Narratorka sporo miejsca poświęca opowieściom o życiu prywatnym - braciach, rodzicach, mężach, kochankach, dzieciach. Zaletą poruszanej tematyki jest to, iż pokazuje barwne życie artystycznej Europy pierwszej połowy XX wieku. Całość czyta się z wielką przyjemnością dzięki dynamicznemu językowi i specyficznemu stylowi. Całość jest ciekawie napisana, ale nie jest to lekka lektura na jeden wieczór. Jednakże warta uwagi!  


Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Kiedyś przeczytam 2016 

niedziela, 3 kwietnia 2016

Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins

Źródło


Autor: Paula Hawkins 
Tytuł: Dziewczyna z pociągu 
Wydawnictwo Świat Książki
328 stron

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii: Kryminał sensacja Thriller. Brzmi nieźle? Wielki szum wokół książki powodował, że chciałam ją jak najszybciej przeczytać. I w końcu się udało.

Moje dobre anioły znowu przegrały, pokonane przez alkohol, przez kobietę, którą jestem gdy piję. Pijana Rachel nie dostrzega konsekwencji, jest albo przesadnie wylewna i pełna optymizmu, albo płonie z nienawiści. Nie ma przeszłości ani przyszłości. Istnieje tylko tu i teraz. [cytat z książki]

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Z czasem zaczyna się jej wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z domów, które codziennie mija. Uważa, że prowadzą oni idealne i przykładne życie. I nagle widzi coś wstrząsającego, ale tylko przez chwilę. Nagle wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia tych ludzi… 

Bardzo dobry thriller psychologiczny. Z dopracowaną treścią do najdrobniejszych szczegółów, aż dziwne, że jest to debiut autorki. Paula Hawkins bardzo powoli i starannie zbudowała napięcie i ten mroczny, nieco tajemniczy klimat powieści. Wykreowani bohaterowie historii z całą pewnością nie dają się poznać od razu, ponieważ z każdą kolejną stroną odkrywają swoje prawdziwe oblicze. Przypadła mi do gustu narracja prowadzona z perspektywy trzech, zupełnie odmiennych kobiet. Zwroty akcji są zupełnie zaskakujące i z ręką na sercu obiecuję Wam, że efekt finalny zaskoczy niejednego. Z wielką uwagą śledziłam każdy trop tej skomplikowanej zagadki, każdą poszlakę, jednak moje starania szły na marne. Nie potrafiłam rozwikłać tej układanki. To oznacza jedno – naprawdę dobrze stworzoną historię o której nie przestaniecie myśleć! Koniecznie musicie przeczytać! Czekam także na ekranizację powieści :)   

Nie jestem już tylko dziewczyną z pociągu, która jeździ tam i z powrotem bez żadnego celu. [cytat z książki]

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Kiedyś przeczytam 2016 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...