Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Agatha Christie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Agatha Christie. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 8 września 2014

Agatha Christie - I nie było już nikogo

Źródło


Ale żaden artysta – teraz już wiem – nie zadowoli się samą sztuczką. Potrzebny mu jest jeszcze aplauz. [cytat z książki] 

Autor: Agatha Christie
Tytuł: I nie było już nikogo 
Tytuł oryginału: And Then There Were None
Data wydania: listopad 2002 rok
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Strony: 213
Ocena: 8/10 – bardzo dobra


To kolejne spotkanie z twórczością królowej kryminałów. Po genialnym Morderstwie w Orient Expressie chciałam poznać kolejne książki pióra Agathy Christie. To ponowny strzał w dziesiątkę. Kryminał z charakterem. Tajemniczy i oryginalny.   

Opis książki: 
Dziesięć osób zostaje zaproszonych na tajemniczą Wyspę Żołnierzyków. Każda z nich przyjmuje zaproszenie i chce spędzić miło czas. Gdy przybywają na miejsce, okazuje się, że nie ma wśród nich właściciela. Goście się kompletnie nie znają, ponadto wydaje się, że ich pobyt na wyspie jest zupełnie przypadkowy. I kim jest tajemniczy właściciel wysypy, pan Owen. Nikt nie podejrzewał, że to spokojne miejsce okaże się pułapką. 
Akcja zaczyna się rozpędzać. Śmiertelna kolejka w rytm dziecięcego wierszyka ruszyła. Dwie osoby umierają, może się wydawać zupełnie przypadkiem. Jednakże trupów zaczyna przybywać. Dziesięć osób i jeden morderca. Każdy ma coś na sumieniu, każdy jest potencjalnym zabójcą...

Moja opinia: 
Świetnie napisana książka. Ma w sobie coś, co przyciąga i paraliżuje. Pisarka w dokładny sposób wprowadziła nas w świat bohaterów, szczegółowo ukazuje ich charaktery. Każdy z bohaterów coś zawinił, lecz uniknął kary. Ktoś postanowił to zmienić. Widzimy, jak rośnie napięcie bohaterów. Wiedzą, że z wyspy nie ma ucieczki, co wpływa na ich zachowanie i psychikę. 
Pewne są tylko morderstwa w rytm dziecięcej rymowanki, ale kto za nimi stoi? Kilkakrotnie próbowałam odgadnąć, kto stoi za morderstwami, lecz za każdym razem błędnie. Rozwiązanie zagadki ogromnie mnie zaskoczyło.
Przy lekturze nikt się nie znudzi. Książka jest napisana prostym i przystępnym językiem, a akcja pędzi w zaskakującym tempie. Czyta się szybko. Na każdej stronie coś się dzieje, dlatego nie można się od niej oderwać.   

Podsumowanie 
Rewelacyjny kryminał! Książkę pochłania się błyskawicznie. Nieprzewidywalne zakończenie to duży atut książki. Zdecydowanie trzyma w napięciu. Agatha Christie w najlepszej odsłonie. Polecam!

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Agatha Christie - Morderstwo w Orient Expressie

Źródło

Autor: Agatha Christie 
Tytuł: Morderstwo w Orient Expressie 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Strony: 263
Ocena: 9/10

Przyznam się szczerze, że od dawna planowałam zapoznać się z twórczością Agathy Christie. Wstyd się przyznać, ale jakoś wcześniej nie miałam ku temu okazji. Aż do chwili, gdy zobaczyłam w telewizji reklamę jakiejś gazety, do której miała być dołączona książka Królowej Kryminałów. Powiedziałam dość wymówkom i kolejnego dnia ruszyłam do kiosku po książkę. Jednakże jak to ze mną bywa kupiłam, i odłożyłam na lepsze czasy. Aż do tej chwili. Żałuję, że tak długo musiała czekać na mojej półce.

Z pewnością każdy z nas podróżował kiedyś pociągiem. Mnie taka podróż kojarzy się z okropną monotonią i kołysaniem w rytm poruszającego się pociągu. Nieznane twarze obcych ludzi, o których i tak pewnie zapomnimy wysiadając na naszej stacji. Lecz w tym wypadku możemy spodziewać się, że coś połączy nieznanych sobie pasażerów. Morderstwo przypadkowego towarzysza podróży. 

Opis książki:
Herkules Poirot wraca pociągiem Orient Expres do Europy po rozwiązaniu sprawy kryminalnej. Pech chciał, że pociąg jest w pełni zarezerwowany, jednak w wyniku znajomości udaje mu się dostać miejsce w przedziale. Współtowarzysze jego podróży to mieszanka narodowości i kultur. Niespodziewanie jeden z pasażerów prosi Poirota o pomoc. Wówczas pociąg grzęźnie w zaspie śnieżnej. Rankiem zostają odkryte zwłoki mężczyzny, który zwrócił się do detektywa o przysługę. Poirot rozpoczyna śledztwo. Fakty wskazują na każdego z pasażerów. Zabójcą może być każdy z nich. Czy detektyw zdoła rozwiązać zagadkę morderstwa? Zapraszam do lektury. 

Moja opinia:
Rewelacyjny kryminał. Książkę przeczytałam w dwa wieczory. Wciągnęła mnie niesamowicie. Jest napisana w naprawdę lekkim i przyjemnym stylu. Znajdziemy w niej zawiłe wątki i sytuacje, które śledzimy z zapartym tchem. Mamy do czynienia z świetną kreacją bohaterów. Każda z postaci jest inna. Do tego znakomita postać detektywa Herkulesa Poirota (wyczuwam nosem konkurencję dla Sherlocka Holmesa). Zupełnie dałam się prowadzić za rękę detektywowi. Rozwiązywałam zagadkę morderstwa razem z nim. Kto zabił? Dlaczego? Doszukiwałam się poszlak i motywów zabójstwa.
Warto zwrócić uwagę na emocje, które autorka umiejętnie dawkowała pisząc tę książkę. Powoli i stopniowo dowiadujemy się o kolejnych faktach i motywach. I do samego końca nie wiemy kto jest mordercą tajemniczego pasażera pociągu. Możemy się jedynie domyślać rozwiązania. 

Podsumowanie:
Jak na pierwszą książkę Agathy Christie trafiłam wyśmienicie, bo utwierdziłam się w przekonaniu, że warto poznać twórczość tej autorki o ciekawym i barwnym życiu. Książką jestem zachwycona. Znajdziemy tu interesujący wątek kryminalny, zaskakujące zakończenie i zapadające w pamięć postacie. Książkę polecam jak najbardziej osobom, które czerpią przyjemność w czytaniu kryminałów, ale i nie tylko. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, szybko powinien o nich zapomnieć i zabrać się za lekturę! 

Agatha Christie Źródło
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...