Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wielka litera. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wielka litera. Pokaż wszystkie posty

piątek, 24 lipca 2015

Henryk Grynberg - Żydowska wojna. Zwycięstwo

Autor: Henryk Grynberg
Tytuł: Żydowska wojna. Zwycięstwo
Wydawnictwo Wielka Litera
268 stron

 A na nieznajomych można czasem bardziej liczyć, chociażby dlatego, że jest ich więcej. [cytat z książki]

Zwycięstwo, będące kontynuacją innej książki autora - Żydowskiej wojny, jest jednym z pierwszych dzieł literackich o losach polskich Żydów tuż po zakończeniu wojny. 
Holocaust, sami przyznacie, że to niezwykle trudny temat. Zarówno do pisania i czytania. Bo trudno jest pisać o książce, z której cierpienie wyłania się z każdego napisanego zdania. Autor opowiada nam tragiczną historię podwarszawskich Żydów, z elementami autobiograficznymi. Warto nadmienić, że sam Grynberg jako dziecko, ukrywał się ze swoją matką na polskich wsiach, co wiązało się z nieustannym niebezpieczeństwem odkrycia jego prawdziwego, żydowskiego pochodzenia.  
Narratorem opowieści jest kilkuletni żydowski chłopiec, którego niewinność i beztroska kontrastuje z ogromną brutalnością rozgrywanych wydarzeń. Autor podzielił swoją historię na kilka rozdziałów, w których pokazuje różne oblicza człowieczeństwa - od upodlenia  i strach aż do wielką siłę walki o życie. Znajdziemy tu przeróżne zachowania i charaktery, nie tylko Polaków ale i Żydów. Trudno mi oceniać bohaterów, wczuć się w ich położenie, ponieważ po prostu tego nie potrafię.
Książka pozostawiła we mnie ślad i tysiące przemyśleń. Zagłębiając się w czytaną przeze mnie historię nie trudno o chwilę refleksji czy pewnego zadumania. A sam autor uświadamia nam jedno, że wojna zmienia człowieka i piętnuje go na całe życie.
Jednym słowem bardzo dobra książka, nad którą warto się zatrzymać. Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania

Wyzwanie ukończone! :)

poniedziałek, 9 lutego 2015

A.J. Gabryel - Facet na telefon



Autor: A.J. Gabryel 
Tytuł: Facet na telefon 
Wydawnictwo Wielka litera 
Liczba stron: 336 
Ocena: 6/10 - dobra

Miłość za pieniądze. Szczęście na chwilę. Prostytucja, jedna z najstarszych profesji świata, bez wątpienia szokuje. Tym bardziej, jeśli jest to nierząd w męskiej odsłonie. Nie będę ukrywać, że moje zainteresowanie autorem, wiąże się z jego nową książką Kusicielem, której nie miałam jeszcze okazji przeczytać. Tym samym wchodząc w wirtualny katalog miejscowej biblioteki, ku mojemu zdziwieniu zobaczyłam dwie poprzednie powieści autora. Byłam zdumiona. A propo samego autora. A.J. Gabryel to pseudonim mieszkającego w Australii polskiego blogera o imieniu Adam. Blog bije rekordy popularności, a jego główną tematyką są historie erotycznych doświadczeń i przeżyć Adama G. I to właśnie na jego podstawie powstała opowieść o facecie na telefon… 

Nie bardzo wierzę, że ludzie się zmieniają, ale możliwe, że z czasem stajemy się sobą, dojrzalszą wersją tego, kim byliśmy kiedyś.*

Opis książki: 
To historia mężczyzny o imieniu Adam, męskiej prostytutki. Facet na telefon doskonale wyczuwa, czego pragnie każda kobieta. Na karatach powieści, w pewnym sensie nawet pamiętnika, opowiada o swoich klientkach, opisuje erotyczne zbliżenia i wielokrotne schadzki. Jego klientkami są kobiety, których nikt by nie podejrzewał o korzystanie z tego typu usług. Marta, Alicja, Barbara, Edyta, Julita… Seks stanowi ważną część ich życia, a dla Adama jest tylko codzienną czynnością… 

Moja opinia: 
To lektura dla dorosłych, lubiących odważne tematy. Tak, jest to książka nasiąknięta erotyzmem. Przyznaję, że dawno nie czytałam tak złożonej historii. Z jednej strony wydaje, że jest to książka nudna, bo co można jeszcze napisać o seksie. Wydaje się, że granica tabu została przesunięta hen daleko. Natomiast z drugiej strony, autor pokazał wielką złożoność ludzkiego charakteru oraz w jaki sposób doświadczenie wpływa na losy człowieka. Na dodatek historia została przedstawiona tak prosto i łatwo. Nie szokuje.
Za pomocą podziału rozdziałów na poszczególne osoby i narrację pierwszo- i trzecio- osobową możemy bardziej przyjrzeć się naszym anonimowym postaciom. Każdy z nich dostaje swoje pięć minut. Możemy ich dokładniej poznać. Jakimi są osobami, jak również poznać jakie emocje im towarzyszą. Jeżeli chodzi o postać Adama, to dla mnie jest zagadką, której nie potrafię rozwiązać. Złożoność jego charakteru jest niezwykle ciekawa. Dobrowolnie wybierając swoją profesję, zaspokaja potrzeby fizyczne, ale czy emocjonalne? Jak czytałam o każdej z kobiet, klientek Adama, szukałam wytłumaczenia, dlaczego korzystają z usług męskiej prostytutki. Z pewnością dla niektórych z nich to źródło czystego zaspokojenia seksualnego, a dla innych po prostu odpowiedni towarzysz na bankietach czy silne ramię do wypłakania. Znajdują w Adamie kochanka ze snów, który zaspokoi każdą z ich potrzeb, bo z nikim innym nie wypada o nich rozmawiać. Z mężem, partnerem czy chłopakiem. A przecież każda kobieta chce czuć się pożądana i atrakcyjna. Dlatego mężczyźni pamiętajcie, miejcie się na baczności :) Ponieważ nie można żyć samemu w pojedynkę, bo zawsze potrzebne jest ciepło drugiej osoby... 
Napisałam, że na tę historię składa się wiele aspektów, dlaczego? A no dlatego, że powinno wydawać się, że seks wiedzie tu prym. Nic bardziej mylnego. Tu ważne są emocje, ludzkie rozterki czy powody skoków w bok.

Dlaczego zwykle jesteśmy kochani przez niewłaściwych i kochamy nie tych, co trzeba? Dlaczego nic nie może być proste?*

Podsumowanie: 
Książka jest opowieścią o ucieczce w świat doznań i fantazji erotycznych. A jednocześnie o życiu w kłamstwie, iluzji, potrzebie bycia z drugim człowiekiem i niezaspokojonych pragnieniach. Polecam!

Książka przeczytana w ramach wyzwania: 

* cytaty pochodzą z książki Facet na telefon
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...