Autor: Tess Gerritsen
Tytuł: Dawca
Data wydania: maj
2013
Wydawnictwo: Albatros
Strony: 400
Ocena: 9/10 – wybitna
Thriller medyczny trzymający w
napięciu? Brzmi intrygująco? Zdecydowałam się na spotkanie z twórczością Tess
Gerristen. Mistrzynią thrillerów medycznych. Z ogromną ciekawością sięgnęłam po
Dawcę. Przez myśl mi nie przeszło, że będzie to lektura na tak wysokim
poziomie.
Opis książki:
Karen Terrio uległa wypadkowi
samochodowemu. Kobieta trafia do szpitala Bayside Hospital z wieloma
obrażeniami wewnętrznymi. Jej stan jest krytyczny. Młoda lekarka, stażystka
Abby DiMatteo zrobiła, co było w jej mocy. Karen jest sztucznie utrzymywana
przy życiu przez maszyny… Jej bliskim przyszło podejmować decyzje dotyczące
pobrania organów do przeszczepu. Dwie osoby i jedno serce, które można
przeszczepić. Siedemnastoletni chłopiec i bogata starsza kobieta. Przed młodą,
niedoświadczoną lekarką postawiono niezwykle trudny wybór. Komu dać nowe życie?
Dokonując wyboru nie sądziła, że wywoła taką lawinę wydarzeń. Kobieta po czasie
zaczyna dostrzegać, iż szpital nie funkcjonuje tak jak powinien. Czy to
możliwe, że narządy do transplantacji pochodzą z czarnego rynku? Za ile można
kupić nowe serce bądź wątrobę? Zagadkę będzie próbowała rozwikłać lekarka. Czy
jej się uda? Przekonajcie się sami.
Moja opinia:
To książka niesamowicie
wciągająca i zaskakująca. Autorka porusza niezwykle ważny temat i wokół niego
stworzyła wyjątkowo ciekawą fabułę. Nie brakuje tu zwrotów akcji i scen rodem z
Chirurgów czy Doktora House’a. Emocje i napięcie towarzyszy nam
od pierwszej strony i nie daje ani na chwilę odetchnąć, towarzyszy do samego
końca. Te czterysta stron minęło w oka mgnieniu. Książkę czyta się z zapartym
tchem, nie mogłam się od niej oderwać. Finał książki był dla mnie zaskakujący i
wywarł ogromne wrażenie. Autorka stworzyła bardzo różnorodnych i ciekawych
bohaterów. Kibicowałam młodej i ambitnej lekarce Abby w rozwiązywaniu problemów
i przeżywałam wraz z nią kolejne dylematy moralne. Nie brakuje tu negatywnych
postaci...
Jako czytelnicy towarzyszymy
postaciom w niełatwych wyborach. Głównym zadaniem lekarza jest ratowanie życia.
Jednak nawet lekarz wie, że nie wszystkich można uratować. Ale czy powinien
decydować komu należy w pierwszej kolejności przeszczepić nowe serce czy nerki?
Autorka poruszyła tu niezwykle ważny temat. Transplantologia ratuje życie. Bez
względu na wszystko.
Ponad to autorka posługuje się
świetnym stylem i językiem. Niezwykle ciekawym aspektem są same wątki medyczne.
Nazwy organów, leków i procedur medycznych to mocny punkt książki.
Podsumowanie:
Książka pobudza silne emocje. To
lektura dla czytelników szukających mocnych wrażeń. Polecam jak najszybciej
zapoznać się z lekturą książki! Nie pożałujecie.
Lektura książki przypomniała
mi o niezwykle ważnej roli transplantologii. Ja jestem świadomym dawcą
narządów, mam podpisane oświadczenie woli. A Wy?
Zajrzyjcie - https://www.dawca.pl/
Recenzja w ramach
wyzwania:
Grunt to
okładka
