Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Tess Gerritsen. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Tess Gerritsen. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 6 listopada 2014

Tess Gerritsen - Dawca


 Autor: Tess Gerritsen 

Tytuł: Dawca 
Data wydania: maj 2013 
Wydawnictwo: Albatros 
Strony: 400 
Ocena: 9/10 – wybitna     

Thriller medyczny trzymający w napięciu? Brzmi intrygująco? Zdecydowałam się na spotkanie z twórczością Tess Gerristen. Mistrzynią thrillerów medycznych. Z ogromną ciekawością sięgnęłam po Dawcę. Przez myśl mi nie przeszło, że będzie to lektura na tak wysokim poziomie.  
Opis książki: 
Karen Terrio uległa wypadkowi samochodowemu. Kobieta trafia do szpitala Bayside Hospital z wieloma obrażeniami wewnętrznymi. Jej stan jest krytyczny. Młoda lekarka, stażystka Abby DiMatteo zrobiła, co było w jej mocy. Karen jest sztucznie utrzymywana przy życiu przez maszyny… Jej bliskim przyszło podejmować decyzje dotyczące pobrania organów do przeszczepu. Dwie osoby i jedno serce, które można przeszczepić. Siedemnastoletni chłopiec i bogata starsza kobieta. Przed młodą, niedoświadczoną lekarką postawiono niezwykle trudny wybór. Komu dać nowe życie? Dokonując wyboru nie sądziła, że wywoła taką lawinę wydarzeń. Kobieta po czasie zaczyna dostrzegać, iż szpital nie funkcjonuje tak jak powinien. Czy to możliwe, że narządy do transplantacji pochodzą z czarnego rynku? Za ile można kupić nowe serce bądź wątrobę? Zagadkę będzie próbowała rozwikłać lekarka. Czy jej się uda? Przekonajcie się sami. 

Moja opinia:
To książka niesamowicie wciągająca i zaskakująca. Autorka porusza niezwykle ważny temat i wokół niego stworzyła wyjątkowo ciekawą fabułę. Nie brakuje tu zwrotów akcji i scen rodem z Chirurgów czy Doktora House’a. Emocje i napięcie towarzyszy nam od pierwszej strony i nie daje ani na chwilę odetchnąć, towarzyszy do samego końca. Te czterysta stron minęło w oka mgnieniu. Książkę czyta się z zapartym tchem, nie mogłam się od niej oderwać. Finał książki był dla mnie zaskakujący i wywarł ogromne wrażenie. Autorka stworzyła bardzo różnorodnych i ciekawych bohaterów. Kibicowałam młodej i ambitnej lekarce Abby w rozwiązywaniu problemów i przeżywałam wraz z nią kolejne dylematy moralne. Nie brakuje tu negatywnych postaci...   
Jako czytelnicy towarzyszymy postaciom w niełatwych wyborach. Głównym zadaniem lekarza jest ratowanie życia. Jednak nawet lekarz wie, że nie wszystkich można uratować. Ale czy powinien decydować komu należy w pierwszej kolejności przeszczepić nowe serce czy nerki? Autorka poruszyła tu niezwykle ważny temat. Transplantologia ratuje życie. Bez względu na wszystko. 
Ponad to autorka posługuje się świetnym stylem i językiem. Niezwykle ciekawym aspektem są same wątki medyczne. Nazwy organów, leków i procedur medycznych to mocny punkt książki. 

Podsumowanie: 
Książka pobudza silne emocje. To lektura dla czytelników szukających mocnych wrażeń. Polecam jak najszybciej zapoznać się z lekturą książki! Nie pożałujecie.

Lektura książki przypomniała mi o niezwykle ważnej roli transplantologii. Ja jestem świadomym dawcą narządów, mam podpisane oświadczenie woli. A Wy?

Recenzja w ramach wyzwania:
Grunt to okładka
 
http://sylwuch.blogspot.com/p/grunt-to-okadka.html


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...