Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Philippa Gregory. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Philippa Gregory. Pokaż wszystkie posty

sobota, 23 sierpnia 2014

Philippa Gregory - Kochanice króla

Źródło

Jedne kobiety doprowadzają mężczyzn do szaleństwa, a inne nie mają tego daru. [cytat z książki] 

Autor: Philippa Gregory 
Tytuł: Kochanice króla 
Tytuł oryginału: The Other Boleyn Girl
Cykl: Tudorowski (tom 2) 
Wydawnictwo: Książnica
Strony: 704
Ocena: 9/10 - wybitna

W ostatnim czasie powieści historyczne na dobre zagościły w moim repertuarze czytelniczym. Tym razem wybór padł na książkę dotyczącą panowania króla Henryka VIII Tudora pod wymownym tytułem Kochanice króla. Philippa Gregory na kartach powieści ukazała nam historię rywalizacji dwóch sióstr – Anny i Marii Boleyn o względy króla Anglii. Znany z bujnego życia, aż szcześciokrotnie żonaty król na stałe zagościł w szeroko rozumianej kulturze. Książka stała się bardzo popularna, a nawet doczekała się doskonałej ekranizacji (klik). Powieść o ciekawej tematyce i całkiem pochlebnych recenzjach – nie ma co się zastanawiać, pozostaje tylko czytać. 

Opis książki:
Przenosimy się do XVI wiecznej Anglii, na dwór Henryka VIII. Walka o władzę i wpływy na dworze to codzienność. Młodziutka, zaledwie czternastoletnia, Maria Boleyn została wydana za Wilhelma Careya, bliskiego doradcę króla. Wówczas jej starsza siostra Anna wraca do Anglii. Gdy wychodzi na jaw, że królowa Katarzyna Aragońska nie może dać Henrykowi syna, rodzina Boleynów wykorzystuje być może jedyną i niepowtarzalną okazję. Odsuwają Marię od męża i za wszelką cenę chcą ją wepchnąć w ramiona króla. Ma ona urodzić mu syna, który później mógłby zostać koronowany. Ich plan zostaje zrealizowany, dziewczyna zostaje faworytą Henryka. Od tej chwili Anna staje w cieniu młodszej siostry, z którą od zawsze rywalizowała. Zepchnięta do roli pomocnicy postanawia odbić siostrze Henryka wszelkimi sposobami – intrygą, kłamstwami i zdradą. Okazuje się, że po krótkim i płomiennym romansie, król znudził się młodziutką dziewczyną i oszalał na punkcie starszej siostry Marii. Ostatecznie Anna rozkochuje w sobie monarchę. Henryk spełnia wszystkie jej zachcianki, a nawet unieważnia swoje małżeństwo z Katarzyną Aragońską, by poślubić Boleynównę i koronować ją na królową. Marii nie pozostało nic innego, jak odejść w zapomnienie...  

Moja opinia:
Kochanice króla to świetnie napisana powieść historyczna. Ma wszystkie elementy jakie powinna posiadać powieść z tego gatunku. Wciągająca i przepełniona emocjami. Znakomicie poprowadzona kreacja bohaterów. Phillippa Gregory z pełną dokładnością przybliża nam postacie sióstr Boleyn. Maria i Anna były całkowicie od siebie różne. Ta pierwsza została przedstawiona jaka kobieta uległa i nieco naiwna. Anna była jej zupełnym przeciwieństwem. Kobietą z charakterem, dążąca do celu, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć cel – koronę królowej Anglii. Autorka idealnie oddała relacje pomiędzy siostrami – nieustanną rywalizację, dosłownie o wszystko. Ponadto, postacią godną uwagi jest sam król – Henryk VIII. Kobieciarz i tyran. Odrzucając Katarzynę Aragońską, która nie była w stanie dać mu syna zaczął interesować się młodziutką Marią. Potem i ona odeszła w odstawkę na rzecz Anny Boleyn. A Ci, którzy znają dalszą historię wiedzą, iż król nawet swojej największej miłości nie pozostał wierny.
Książka została napisana z perspektywy Marii, to ona jest w niej narratorem. Autorka doskonale przedstawiła sytuację kobiet tamtej epoki. Kobiety sprowadzonej do roli karty przetargowej, przepustki do władzy i bogactwa.
To co mnie urzekło, to idealnie przeniesiony duch epoki. Dzięki dużej dbałości o szczegóły i detale dowiadujemy się jak żyło się na ówczesnym dworze, jakie panowały zasady i obyczaje.
Autorka pisze w bardzo przystępny sposób, całkowicie zrozumiałym dla czytelnika. Oczywiście język jest stylizowany na ówczesną epokę, a mimo to odebrałam to w sposób zupełnie dla mnie naturalny. Książkę czyta się z ogromną przyjemnością.  

Podsumowanie
Kochanice króla to powieść napisana z niesamowitym rozmachem. To historia pełna miłości, namiętności, intryg i tajemnic angielskiego dworu. Autorka ukazuje nam dramatyczną walkę dwóch kobiet o jednego mężczyznę. Dlaczego nie dałam oceny maksymalnej? A no dlatego, iż momentami historia toczyła się w moim odczuciu zbyt wolno. Ale mimo to naprawdę polecam każdemu! 


Philippa Gregory Źródło
  
Recenzja bierze udział w wyzwaniu:

Książka jest Kobietą
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...