Autor: Henryk Grynberg
Tytuł: Żydowska wojna. Zwycięstwo
Wydawnictwo Wielka Litera
268 stron
A na nieznajomych można czasem bardziej liczyć, chociażby dlatego, że jest ich więcej. [cytat z książki]
Zwycięstwo, będące kontynuacją innej
książki autora - Żydowskiej wojny, jest jednym z pierwszych dzieł literackich o losach polskich Żydów tuż po zakończeniu wojny.
Holocaust, sami
przyznacie, że to niezwykle trudny temat. Zarówno do pisania i czytania. Bo
trudno jest pisać o książce, z której cierpienie wyłania się z każdego
napisanego zdania. Autor opowiada nam tragiczną historię podwarszawskich Żydów,
z elementami autobiograficznymi. Warto nadmienić, że sam Grynberg jako
dziecko, ukrywał się ze swoją matką na polskich wsiach, co wiązało się z
nieustannym niebezpieczeństwem odkrycia jego prawdziwego, żydowskiego
pochodzenia.
Narratorem opowieści jest kilkuletni żydowski chłopiec,
którego niewinność i beztroska kontrastuje z ogromną brutalnością rozgrywanych
wydarzeń. Autor podzielił swoją historię na kilka
rozdziałów, w których pokazuje różne oblicza człowieczeństwa - od upodlenia i strach aż do wielką siłę walki o życie. Znajdziemy
tu przeróżne zachowania i charaktery, nie tylko Polaków ale i Żydów. Trudno mi
oceniać bohaterów, wczuć się w ich położenie, ponieważ po prostu tego nie
potrafię.
Książka pozostawiła we mnie ślad i tysiące
przemyśleń. Zagłębiając się w czytaną przeze mnie historię nie trudno o chwilę
refleksji czy pewnego zadumania. A sam autor uświadamia nam jedno, że wojna zmienia człowieka i
piętnuje go na całe życie.
Jednym słowem bardzo dobra książka,
nad którą warto się zatrzymać. Polecam.
Książka przeczytana w ramach wyzwania
Wyzwanie ukończone! :)


