Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kiedyś przeczytam 2015. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kiedyś przeczytam 2015. Pokaż wszystkie posty

piątek, 24 lipca 2015

Henryk Grynberg - Żydowska wojna. Zwycięstwo

Autor: Henryk Grynberg
Tytuł: Żydowska wojna. Zwycięstwo
Wydawnictwo Wielka Litera
268 stron

 A na nieznajomych można czasem bardziej liczyć, chociażby dlatego, że jest ich więcej. [cytat z książki]

Zwycięstwo, będące kontynuacją innej książki autora - Żydowskiej wojny, jest jednym z pierwszych dzieł literackich o losach polskich Żydów tuż po zakończeniu wojny. 
Holocaust, sami przyznacie, że to niezwykle trudny temat. Zarówno do pisania i czytania. Bo trudno jest pisać o książce, z której cierpienie wyłania się z każdego napisanego zdania. Autor opowiada nam tragiczną historię podwarszawskich Żydów, z elementami autobiograficznymi. Warto nadmienić, że sam Grynberg jako dziecko, ukrywał się ze swoją matką na polskich wsiach, co wiązało się z nieustannym niebezpieczeństwem odkrycia jego prawdziwego, żydowskiego pochodzenia.  
Narratorem opowieści jest kilkuletni żydowski chłopiec, którego niewinność i beztroska kontrastuje z ogromną brutalnością rozgrywanych wydarzeń. Autor podzielił swoją historię na kilka rozdziałów, w których pokazuje różne oblicza człowieczeństwa - od upodlenia  i strach aż do wielką siłę walki o życie. Znajdziemy tu przeróżne zachowania i charaktery, nie tylko Polaków ale i Żydów. Trudno mi oceniać bohaterów, wczuć się w ich położenie, ponieważ po prostu tego nie potrafię.
Książka pozostawiła we mnie ślad i tysiące przemyśleń. Zagłębiając się w czytaną przeze mnie historię nie trudno o chwilę refleksji czy pewnego zadumania. A sam autor uświadamia nam jedno, że wojna zmienia człowieka i piętnuje go na całe życie.
Jednym słowem bardzo dobra książka, nad którą warto się zatrzymać. Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania

Wyzwanie ukończone! :)

środa, 22 lipca 2015

Kelley Armstrong - Wezwanie

Źródło

Autor: Kelley Armstrong
Tytuł: Wezwanie
Cykl: Najciemniejsze moce (tom 1)
Wydawnictwo Zysk i S-ka
356 stron

Problemem jest nie to, czy możesz uciec, ale to, czy będziesz chciał. [cytat z książki]

Chloe Saunders. Normalna i zwyczajna piętnastoletnia dziewczyna. Z mnóstwem błahych problemów. Jednak jej codzienne, zwykłe życie staje się tylko szarym wspomnieniem, a wszystko to sprawka duchów... Wkrótce dziewczyna zostaje skierowana do ośrodka dla "trudnej młodzieży"- Lyle House, gdzie zaczynają się dziać rzeczy co najmniej dziwne. Dziewczyna za wszelką cenę musi odkryć prawdę, albo na zawsze pozostanie w ośrodku dla obłąkanych... 


Szybka i dynamiczna akcja powieści nie pozwala na oderwanie się od relacjonowanych wydarzeń, nieraz zaskakujących. Tematyka całkiem bliska mojemu sercu - wiedźmy, magia i inne dziwadła, więc tym bardziej całkiem przyjemnie spędziłam czas przy tej lekturze. Tajemniczy i magiczny nastrój, który towarzyszył mi cały czas naprawdę uatrakcyjnia lekturę. Postacie są ciekawie wykreowane, tajemnicze a żadne z nich nie pozostaje gdzieś w tyle. Jeśli chodzi o główną bohaterkę - Chloe, to dziewczyna rozkochana w filmach i to właśnie one przysłaniają jej rzeczywistość. Choć muszę przyznać, że skradła moją sympatię od pierwszej strony. Według mnie okładka jest całkiem miła dla oka. Nietypowa. Styl i język pisarki jest bardzo prosty i łatwy w odbiorze. Chociaż pojawiło się kilka irytujących, ciągle powtarzających się wyrazów. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Kelley Armstrong, ale czy ostatnie to się okaże. Warto nadmienić, że jest to pierwsza część cyklu, więc może w niedalekiej przyszłości wrócę do przygód Chloe. 

Podsumowując - polecam! Jest to dobry i niezobowiązujący tytuł na letni wieczór. Skusicie się? ;)

Wsytd... Przegapiłam urodziny swojego bloga, jednak nie ma co oglądać się za siebie :) Powoli wracam do żywych i do kochanej blogosfery! :)

Książka przeczytana w ramach wyzwania:

niedziela, 28 czerwca 2015

Cathy Maxwell - Klątwa pierścienia

Źrodło

Autor: Cathy Maxwell
 Tytuł: Klątwa pierścienia
Wydawnictwo MAK Verlag
Liczba stron 349

Najlepszy przyjaciel to taki, który wierzy, że możemy osiągnąć więcej i wieść życie lepsze, niż nam samym się wydaje. [cytat z książki]

Fiona Lachman, córka dumnych Szkotów walczących z królem, zgodziła się na plan, który miał zmienić jej życie na lepsze i pomóc przyjaciółce zemścić się na niewiernym kochanku. Jednak los jak zwykle chciał inaczej... Dziewczynę wykorzystano do zamachu na księcia Holburna, który staje się jej coraz bardziej bliższy...  

Romans historyczny? Zdecydowanie tak! Gatunek literacki, który do tej pory był mi obcy, teraz mogę śmiało stwierdzić, że chcę więcej.  Piękna dziewczyna i książę - historia rodem z Kopciuszka, na dodatek umiejscowiona w realiach historycznych. Romans, towarzyszący nam podczas czytania przykuwa uwagę, choć mi bardziej spodobało się to, iż autorka umieściła dużo zagadek i tajemnic, które sprawiają, że książkę czyta się naprawdę łatwo i przyjemnie. A ciekawa fabuła i przeplatające się ze sobą wątki kryminalne i miłosne tworzą naprawdę całkiem zgrabną całość. Jeśli chodzi o postacie - Fiona to dziewczyna doświadczona przez los, natomiast Holbum to lekkoduch z dużą ilością monet w sakwie.
  
Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy, że robiąc to, co musi, ponosi także koszty. [cytat z książki]

Klątwa pierścienia to powieść, przy której można złapać kilka głęboich oddechów i po prostu się odpręzyć. Na lato w sam raz ;)

Książka przeczytana w ramach wyzwania:

_____________________________________________________


Bardzo przepraszam Was za to, że tak bardzo rzadko do Was zaglądam. Podczytuje Wasze wpisy, ale absolutnie nie mam na nic czasu... Staram się czytać w każdej wolnej chwili - w autobusach, w kuchni podczas gotowania przy kawie. Jednak czasu na pisanie recenzji jest jak na lekarstwo.. Może wkrótce się to zmieni - oby! Trzymajcie kciuki! Pozdrawiam Was i ściskam bardzo mocno!  


 

niedziela, 31 maja 2015

A.J. Gabryel - Kusiciel

Źródło

Autor: A.J. Gabryel
Tytuł: Kusiciel
Wydawnictwo Filia
Liczba stron 286

Teraz po latach wiem, że bez niej nigdy bym nie żył, nie tak naprawdę, nie pełną piersią. Bez niej prześlizgiwałbym się tylko pomiędzy zdarzeniami, woziłbym ciało z miejsca na miejsce, wypatrując, szukając jej i nie wiedząc, że jej szukam. [cytat z książki]


Czy można coś więcej napisać o seksie niż do tej pory napisano? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Najnowsza książka tajemniczego autora - A.J. Gabryela kusiła mnie od samego początku. Zbierając całkiem pochlebne recenzje, po prostu grzechem byłoby jej nie przeczytać. Po lekturze książki jeszcze nie opadły mi emocje...



On i Ona. Namiętność, niczym obsesja i żar bije z każdej przeczytanej strony. Nie znajdziemy tu nudy i przewidywalnej fabuły, a różnorodność w każdym calu. Bo Kusiciel jest inny, kusi pełną "gębą". Oczywiście jest seks, momentami opisany dość dosadnie i brutalnie. Jednak mimo wszystko absolutnie nie odrzuca czytelnika. Bo autor posługuje się bardzo literackim językiem, Wszystkie wydarzenia śledzimy z punktu widzenia głównego bohatera prowadzącego monolog. Poznajemy wszystkie emocje bohaterów, jak i ich samych. Autor pokazuje nam jak nasze wybory, nieraz trudne zmieniają nasze dotychczasowe życie. Na pewno jest to jedna z tych książek, która niesamowicie wciąga, i trzeba ją czytać do samego końca, do ostatniej kartki.  


Większość ze wspomnień, które są we mnie, wydaje się daleka i nieistotna, ale tego, co działo się między nami, nie umiem odbierać w kategoriach czasu przeszłego. nie wiem dlaczego, ale gdy myślę o chwilach, które spędziliśmy razem, nie potrafię myśleć o nich jako o dawno i bezpowrotnie minionych, zawsze biorę je za teraźniejszość. [cytat z książki]


Uwierzcie mi na słowo, Kusiciel uzależnia! Tematyka odważna, ale jakże obecna w naszym życiu. Kochany czytelniku, znajdziesz tu miłość, pożądanie i smutek. Zresztą, przekonaj się sam. Bo naprawdę warto!

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...