Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Literatura dziecięca/młodzieżowa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Literatura dziecięca/młodzieżowa. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 26 lutego 2015

Gayle Forman - Zostań, jeśli kochasz



Autor: Gayle Forman 
Tytuł: Zostań, jeśli kochasz 
Cykl: Jeśli zostanę (tom 1) 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
Liczba stron: 245 
Ocena: 9/10 – wybitna

Zdecydowany bestseller! Przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, cieszący się dużym uznaniem czytelników. Zekranizowany. To były wystarczające powody ku temu, abym sięgnęła po Zostań, jeśli kochasz. Nie sądziłam, że ta książka wzbudzi we mnie tak wiele emocji. 

Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka.*

Opis książki: 
Zwykły, normalny dzień. Nic nie zapowiadało tragedii, która spotkała młodą, utalentowaną wiolonczelistkę. Mia straciła wszystko. Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, dziewczyna niczym duch obserwuje wszystkie wydarzenia z boku. Musi podjąć ogromnie trudną decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i odejść. Ukochany Adam oraz bliscy za wszelką cenę chcą przywrócić dziewczynę do świata żywych. A tymczasem Mia opowiada nam o swoim dotychczasowym życiu… 

Moja opinia:
Emocje wyłaniają się z każdej strony i każdego zdania. Budzi tak wiele uczuć, że podczas niektórych wydarzeń zamykałam książkę, żeby nieco ochłonąć. Potem wracałam, by znów dać się wciągnąć niesamowitej lekturze. Aż do ostatniej strony. Te niecałe 250 stron dosłownie przelatuje nam przez palce. Natomiast oryginalne postacie jedynie potęgują nasze zaciekawienie. Nie sposób ich nie polubić. Narratorką jest sama Mia, która poprzez swoją opowieść przybliża nam każdego z bohaterów tej książki. Ogromnym plusem jest język powieści, który mimo trudnej tematyki jest prosty i lekki.
Historia pobudza niezwykłe czułe struny i zmusza do chwili refleksji. Wzrusza, bo nikt nie wyobraża sobie ogromu takiej tragedii. Pisarka pokazuje nam, że w takich chwilach najważniejsze jest wsparcie bliskich nam osób. Jednak nie robi tego w sposób patetyczny lecz zupełnie naturalny. Przypomina nam również o tym, że naprawdę można się podnieść nawet w najcięższych dla nas chwilach. Bo tylko od nas zależy jak będzie wyglądało nasze życie! A trudne wybory są nieodłączonym elementem naszego życia.
Teraz po przeczytaniu książki jestem ogromnie ciekawa ekranizacji. Czy także wzbudzi we mnie tak wiele emocji? Zobaczmy. A po kontynuację historii sięgnę na pewno!

Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz.*

Podsumowanie: 
To nie jest łatwa lektura. Bo jest to opowieść o niezwykłej sile rodziny, przyjaźni i miłości, która nie zna barier. Myślę, że nie trzeba Was dłużej przekonywać!

Książka przeczytana w ramach wyzwania: 
* cytaty pochodzą z książki Zostań, jeśli kochasz

poniedziałek, 16 lutego 2015

Lauren Oliver - Pandemonium



Autor: Lauren Oliver 
Tytuł: Pandemonium 
Cykl: Delirium (tom 2) 
Wydawnictwo Otwarte 
Liczba stron: 376 
Ocena: 8/10 – rewelacyjna

[pandemonium] to kontynuacja bestsellerowej trylogii Lauren Oliver, o której słyszeli chyba wszyscy czytelnicy. Pierwszy tom bardzo przypadł mi do gustu. Nie zabrakło w nim emocji, ciekawej fabuły i świetnych bohaterów. Do tego zakończenie, które wprawiło mnie w osłupienie. Dla tych, którzy nie czytali [delirium] – starałam się nie spojlerować. Czy [pandemonium] utrzymało wysoki poziom swojej poprzedniczki? Z czystym sumieniem mówię - tak!

Bo nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. Możemy jedynie próbować, szukając po omacku drogi przez tunele, starając się oświetlić je pochodnią.*

Opis książki: 
Lena żyje w świecie, w którym miłość uznano za niebezpieczną chorobę. Natomiast ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy więcej nic nie poczują. Jednak dziewczyna tuż przed operacją zakochuje się ze wzajemnością w Aleksie. Ich wspólna ucieczka do Głuszy kończy się tragicznie... Nieprzytomną Lenę znajdują Odmieńcy, a w skutek dramatycznych wydarzeń Lena przystępuje do ruchu oporu, by walczyć o lepszą przyszłość. Jednak na jej drodze staje tajemniczy Julian, zwolennik walki z delirium. 

Moja opinia: 
Druga część trylogii, która zawładnęła sercami czytelników, absolutnie nie odstaje od poprzedniej. Po raz kolejny autorka zaserwowała nam mnóstwo emocji i napięcia podczas lektury. Wciąga, że aż strach. Z każdą kolejną stroną zainteresowanie wzrasta i trzyma do samego końca. Po raz kolejny zakończenie zaskakuje. Jak można zatrzymać historię w takim momencie? No jak?
Warto zaznaczyć, że wszystkie wydarzenia śledzimy dwutorowo poprzez rozdziały „teraz” i „wtedy”, które są stosowane zamiennie. Fragmenty „teraz” to opowieść o działalności Leny na rzecz ruchu oporu, natomiast rozdziały zatytułowane „wtedy” dotyczą wydarzeń rozgrywających się bezpośrednio po przybyciu Leny do Głuszy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, nie spotkałam takiego zabiegu w innych książkach. Szybkie tempo akcji i nowe zaskakujące wydarzenia nadają powieści charakteru, a wszystkie wydarzenia rozgrywają się bardzo szybko. 
Jeśli chodzi o bohaterów są oni wyraziści, ze wszystkimi swoimi słabostkami i zaletami. Niektórzy z nich wraz z kolejnymi stronami zmieniają się i otwierają. Moją uwagę przykuła postać Raven. Przeczytałam gdzieś, że jest jej poświęcony specjalny dodatek, za którym na pewno się rozejrzę. Warto podkreślić w tym momencie rolę Leny. Przechodzi ona wielką metamorfozę – ze słabej dziewczyny staje się silną, niezależną i pewną siebie kobietą. Przede mną jeszcze tylko [requiem], czyli ostatni tom trylogii. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy naszych bohaterów… Wątek romantyczny, który pojawia się na kartach powieści dodaje świeżości dobrze znanej nam fabule. W tym tomie dostałam to, czego brakowało mi poprzednio. System, w którym żyje Lena został dokładniej pokazany. Mamy nowe postacie i zupełnie nowe wątki. 
Lauren Oliver w niesamowity sposób operuje słowem. Bardzo trafione opisy i ciekawe dialogi sprawiają, że książkę naprawdę świetnie się czyta. Fantastyczna okładka jest smaczną wisienką na torcie. 

Nie ma żadnego "przedtem". Jest tylko teraz i to, co nastąpi zaraz potem.*

Podsumowanie:  
[pandemonium] trzyma wysoki poziom części pierwszej. Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że powieść czyta się w mgnieniu oka, a zakończenie sprawia, że czytelnik musi natychmiast sięgnąć po kolejną część. Przeczytajcie, a na pewno nie pożałujecie!

Książka przeczytana w ramach wyzwania: 

* cytaty pochodzą z książki Pandemonium

piątek, 13 lutego 2015

Colleen Hoover - Hopeless + niespodzianka



Autor: Collen Hoover 
Tytuł: Hopeless 
Cykl: Hopeless (tom 1) 
Wydawnictwo Otwarte 
Liczba stron: 424 
Ocena: 9/10

Powieść w kategorii New Adult. Nie miałam zamiaru czytać tej książki. Jednak skusiło mnie wiele pozytywnych recenzji i przepiękna okładka. No i przepadłam na amen.  

Jedną z rzeczy, za które kocham książki, jest to, że dzieli się w nich ludzkie losy na rozdziały. To niesamowite, ponieważ nie można tego zrobić w prawdziwym życiu. [..] Niezależnie od tego, co się dzieje, życie toczy się dalej, czy ci się to podoba, czy nie, i nigdy nie możesz pozwolić sobie na to, żeby się zatrzymać i po prostu złapać oddech.*

Opis książki: 
Siedemnastoletnia Sky jest dziewczyną nieco dziwną, biorąc pod uwagę jej nastoletni wiek. Bo... Nie otacza się nowoczesnymi technologiami. Nie ma telewizora, komórki, czy profilu na portalu społecznościowym. Ba! Nawet nie chodzi do szkoły. Jednak dziewczyna żyje zwykłą codziennością. Uwielbia książki, często biega i ma najlepszą przyjaciółkę, Six. Sky mieszka z Karen, jej zastępczą matką, a jej wszelkie wspomnienia z wczesnego dzieciństwa wydają się całkiem obce. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Deana Holdera… Chłopak o szemranej opinii, wzbudza w niej dziwne emocje. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których każdy wolałaby zapomnieć. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że on zna ją lepiej, niż ona sama siebie…

Moja opinia: 
Pierwsze kilkadziesiąt stron czytało mi się bardzo trudno. Myślałam, że będzie to typowa historia dwojga nastolatków, zakochanych w sobie po uszy. Jednak wraz z kolejnymi stronami fabuła nabiera rumieńców. Piętrzą się pytania, pojawiają się kolejne, nieznane dotąd fakty. By pod koniec potrząsnąć czytelnikiem i sprawić, że całkowicie zapomnimy o otaczającej nas rzeczywistości. 
Zapomnijcie o chwili oddechu, chwili spokoju, gdyż tę książkę się po prostu pochłania. Nie mogłam oderwać się od tej historii, która przez dwa dni ciągle zajmowała moje myśli. Collen Hoover poruszyła tematykę, obok której ciężko jest przejść obojętnie. Bardzo trudno jest czytać o krzywdzie, która dotyka drugiego człowieka. Choćby tego literackiego!
Ogrom emocji mnie przytłoczył! Po odwróceniu ostatniej strony nie mogłam się pozbierać. Musiałam trochę odczekać, aż mogłam sięgnąć po kolejną książkę i móc przejść do nowej historii. Choć nawet teraz trudno mi pozbierać wszystkie myśli i emocje, które chce Wam przekazać. Totalny mętlik i huśtawka emocji gwarantowana po lekturze książki. Na dodatek w cenie zakupu:) Zakończenie totalnie wzruszające. Niby wszystko staje się jasne, ale zadra na sercu i tak zostaje. Chyba muszę na jakiś czas odłożyć na bok książki, które aż tak wstrząsają czytelnikiem. 
Bohaterowie wyśmienicie wykreowani! Wszystko tak jak powinno być. Prawdziwie i bez żadnych udziwnień. Totalnie przeżywałam wszystkie rozterki bohaterów. Smutek i żal. Jak również radość, bo przecież zawsze jest ktoś na kogo możemy liczyć. A miłość jest przecież najsilniejszą bronią! Prawda?

Hope i Les – mówi cicho. – Hopeless.*

Podsumowanie: 
Myślę, że te kilkanaście zdań powinno przekonać Was do sięgnięcia po książkę… Naprawdę warto!

Książka przeczytana w ramach wyzwania: 
* cytaty pochodzą z książki Hopeless

________________________________________________________

13 luty to dla mnie bardzo ważny dzień w roku. Na dodatek jutro Dzień Zakochanych. Osobiście razem z moim Ukochanym nie obchodzimy tego święta, ale czy nie jest to wystarczający powód, aby obdarować kogoś z Was książką?

Chcielibyście otrzymać książkę Hopeless? Zatem do dzieła! Wystarczy zgłosić się po tym postem, nie zapomnieć o emailu i zacytować wiersz bądź cytat o tematyce miłosnej. Choć każda inna forma twórczości także mile widziana. Później ze wszystkich zgłoszeń wybiorę zwycięzcę, do którego powędruje egzemplarz książki! Macie czas do niedzieli! 

Baner dla zainteresowanych:

 Regulamin konkursu
1. Organizatorką konkursu i zarazem ofiarodawcą książki jest autorka bloga In my world of books...
2. Konkurs trwa od 13 do 15 lutego 2015 roku do godz. 23.59
3. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi w ciągu trzech dni od zakończenia konkursu.
4. W konkursie mogą brać wszyscy, którzy spełnią wyżej wymienione wymagania.
5. Ze zwycięzcą skontaktuję się za pomocą e-maila. Jeśli w ciągu 7 dni nie otrzymam odpowiedzi, nastąpi ponowny wybór zwycięzcy.
6. Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski.
7. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

środa, 28 stycznia 2015

J.A. London - Ciemność przed świtem



Autor: J. A. London 
Tytuł: Ciemność przed świtem 
Wydawnictwo Amber 
Liczba stron: 367 
Ocena: 6/10 - dobra

Nie będę ukrywać, że przez jakiś czas nie mogłam sięgać po książki, w których prym wiodły wampiry. Po prostu tematyka z nimi związana kolokwialnie mówiąc „przejadła mi się”. Jednak postanowiłam dać krwiopijcom kolejną szansę. Oprócz tego skusiła mnie przepiękna okładka książki. Mroczna i tajemnicza, w ciemnych barwach, z dziewczyną w cudownej czarnej sukni. I miałam nadzieję, że Ciemność przed świtem nie okaże się książką z piękną okładką, której treść pozostawia wiele do życzenia. 

Widzę pustkę w twoim sercu. Chciałbym umieć ją wypełnić. Ale wiem też, że blizny, które czujesz w środku, umacniają cię. Sprawiają, że jesteś sobą. Życie kształtuje cię w równym stopniu, co śmierć.*

Opis książki:
Wampiry opanowały świat. Ludzie, hipotetycznie bezpieczni zostali oddzieleni wielkim murem od pozostałych miast. Podpisanie traktatu Wamp-Lu miało zapewnić mieszkańcom Denver spokój i bezpieczeństwo, w zamian za ofiarę, czyli regularne dostawy krwi. Siedemnastoletnia Dawn jest wysłanniczką miasta Denver, łączniczką pomiędzy ludźmi i wampirami. Wszystko się zmienia, kiedy w życie Dawn wkracza Victor, syn władcy nieśmiertelnych Lorda Valentine’a…
J.A. London to Jan i Alex Nowasky – pisarski duet matki i syna. Jako Rachel Hawthorne Jan napisała wiele powieści dla młodzieży, między innymi bestsellerową serię Strażnicy Nocy, której jeszcze nie miałam przyjemności czytać. W skład trylogii Ciemność przed świtem wchodzi również Blood-Kissed Sky oraz After Daybreak, jak dotąd nie opublikowane w języku polskim. 

Moja opinia:
Obawiałam się tej książki. Nie wiedziałam czego się spodziewać. Bałam się, że temat wampirów już wyczerpał wszystkie swoje możliwości. A przyznaję, że książka mile mnie zaskoczyła. Jest to wciągająca powieść z wartką akcją, która szybko brnie do przodu. Nie daje czytelnikowi powodów do nudy. Choć muszę zaznaczyć, że książka jest skierowana bardziej do młodszego odbiorcy. 
Pomysł nadany przez duet autorów można uznać w pewnym sensie za nowy. Nastoletnia wysłanniczka paktująca z przywódcą nieśmiertelnych, wielkie mury ogradzające miasta od reszty świata i danina krwi. Jednak uczucie łączące wampira i człowieka. Skądś to znamy, prawda? No, ale jak tu nie pisać o miłości, na dodatek tak niebezpiecznej i zakazanej. Jednak ten wątek został całkiem umiejętnie poprowadzony. Pojawia się i trójkąt miłosny, całkiem przyzwoicie przedstawiony. Naprawdę nie byłam pewna kogo wybierze Dawn. Fabuła może jest momentami dość przewidywalna, jednak nie rzutuje to na całościowy odbiór treści. Momenty delikatnej grozy i zaskakujące zaskoczenie to mocne zalety książki. 
Przyznaję, że wykreowane postacie są dobrze dopracowane. Na szczęście Dawn nie okazała się kolejną ofiarą losu, ale śmiałą dziewczyną, która walczy o lepszy świat dla siebie i mieszkańców Denver. Bardzo przypadła mi do gustu postać Lorda Valentine’a, nieco tajemniczego, budzącego strach przywódcy nieśmiertelnych. Od razu skojarzyłam go z postacią Valentine z Miasta kości Cassandry Clare, mają wiele ze sobą wspólnego. Poza tym na kartach tej powieści wampiry to nie wegetarianie, a bestie żądne krwi. Ale oczywiście mamy i wyjątki od reguły. 
Pierwszoosobowa narracja, krótkie rozdziały i atrakcyjny styl autorów sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Szkoda, że wydawnictwo nie zdecydowało się na wydanie kolejnych części w języku polski, gdyż kolejne okładki są jeszcze ładniejsze… 

Odkąd cię poznałem, po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, o co walczę. Jesteś dla mnie każdym wschodem słońca, którego nigdy nie zobaczę.*

Podsumowanie:
Podsumowując, powieść nie rozczarowała mnie, a mile zaskoczyła. To bardzo dobry przerywnik pomiędzy cięższymi lekturami, czy idealna książka na wieczór. A jeśli tematyka wampirów jest Waszą ulubioną, ta książka będzie bardzo dobrą propozycją. 

Muzycznie!

Książka przeczytana w ramach wyzwania:

* cytaty pochodzą z książki Ciemność przed świtem
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...