Autor:
Gayle Forman
Tytuł:
Zostań, jeśli kochasz
Cykl:
Jeśli zostanę (tom 1)
Wydawnictwo
Nasza Księgarnia
Liczba
stron: 245
Ocena:
9/10 – wybitna
Zdecydowany
bestseller! Przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, cieszący się dużym uznaniem
czytelników. Zekranizowany. To były wystarczające powody ku temu, abym sięgnęła
po Zostań, jeśli kochasz. Nie
sądziłam, że ta książka wzbudzi we mnie tak wiele emocji.
Czasem człowiek dokonuje w życiu
wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka.*
Opis książki:
Zwykły, normalny
dzień. Nic nie zapowiadało tragedii, która spotkała młodą, utalentowaną
wiolonczelistkę. Mia straciła wszystko. Po tragicznym wypadku, w którym zginęli
jej najbliżsi, dziewczyna niczym duch obserwuje wszystkie wydarzenia z boku. Musi
podjąć ogromnie trudną decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też
poddać się i odejść. Ukochany Adam oraz bliscy za wszelką cenę chcą przywrócić
dziewczynę do świata żywych. A tymczasem Mia opowiada nam o swoim
dotychczasowym życiu…
Moja opinia:
Emocje
wyłaniają się z każdej strony i każdego zdania. Budzi tak wiele uczuć, że
podczas niektórych wydarzeń zamykałam książkę, żeby nieco ochłonąć. Potem
wracałam, by znów dać się wciągnąć niesamowitej lekturze. Aż do ostatniej
strony. Te niecałe 250 stron dosłownie przelatuje nam przez palce. Natomiast oryginalne
postacie jedynie potęgują nasze zaciekawienie. Nie sposób ich nie polubić. Narratorką
jest sama Mia, która poprzez swoją opowieść przybliża nam każdego z bohaterów
tej książki. Ogromnym plusem jest język powieści, który mimo trudnej tematyki
jest prosty i lekki.
Historia
pobudza niezwykłe czułe struny i zmusza do chwili refleksji. Wzrusza, bo nikt
nie wyobraża sobie ogromu takiej tragedii. Pisarka pokazuje nam, że w takich
chwilach najważniejsze jest wsparcie bliskich nam osób. Jednak nie robi tego w
sposób patetyczny lecz zupełnie naturalny. Przypomina nam również o tym, że naprawdę
można się podnieść nawet w najcięższych dla nas chwilach. Bo tylko od nas zależy
jak będzie wyglądało nasze życie! A trudne wybory są nieodłączonym elementem
naszego życia.
Teraz
po przeczytaniu książki jestem ogromnie ciekawa ekranizacji. Czy także wzbudzi
we mnie tak wiele emocji? Zobaczmy. A po kontynuację historii sięgnę na pewno!
Pozwolę ci odejść. Jeśli
zostaniesz.*
Podsumowanie:
To
nie jest łatwa lektura. Bo jest to opowieść o niezwykłej sile rodziny, przyjaźni i
miłości, która nie zna barier. Myślę, że nie trzeba Was dłużej przekonywać!
Książka
przeczytana w ramach wyzwania: