sobota, 3 stycznia 2015

Stephen King - Pan Mercedes



Autor: Stephen King 
Tytuł: Pan Mercedes
Wydawnictwo: Albatros 
Liczba stron: 575
Ocena: 7/10 – bardzo dobra

Muszę przyznać się, że jest to moja pierwsza powieść Stephena Kinga. Kiedyś próbowałam jego twórczości, ale nie przebrnęłam nawet przez połowę książki, a nawet nie pamiętam jej tytułu. Może to nie był jeszcze ten odpowiedni moment. Spróbowałam ponownie. Z racji tego, że na półce w bibliotece, zobaczyłam książkę o zagadkowym tytule Pan Mercedes, to pod wpływem chwili wzięłam do domu. Autor zwykle kojarzony z horrorami i opowieściami grozy tym razem stworzył powieść detektywistyczną. Czy żałuję, że dałam jej szansę? Zapraszam do dalszej lektury. 

-Wiesz jakie są trzy okresy w życiu człowieka?- Młodość, wiek średni i "cholernie dobrze wyglądasz".*

Opis książki: 
Mroźny poranek. Tłum bezrobotnych oczekuje na otwarcie Targów Pracy. Wówczas, z dużą prędkością kierowca skradzionego Mercedesa wjeżdża w ludzi. Osiem osób zostaje zabitych i wiele zostaje rannych. Zabójca ucieka. Policja ma związane ręce i nie może nic w tej sprawie zrobić. Śledztwo zostaje zamknięte. 
Po niedługim czasie policjant Bill Hodges poprzechodzi na emeryturę. Jednak odczuwa skutki braku pracy - samotność i nudę. Ponadto nadal rozpamiętuje nierozwiązane sprawy. Pewnego dnia otrzymuje list, którego nadawcą jest sam zabójca, Pan Mercedes. Bill postanawia znów rozpocząć śledztwo, oczywiście nie informując o niczym kolegów po fachu. Zostaje wciągnięty w wir niebezpiecznych zdarzeń. Nie może dopuścić do kolejnej tragedii, ponieważ życie wielu ludzi jest zagrożone. 

Moja opinia: 
Pan Mercedes to bardzo dobry kryminał, który czyta się błyskawicznie, pomimo dość pokaźnych rozmiarów. Akcja powoli nabiera tempa, jednak pod koniec książkę czyta się z zapartym tchem. Nie mogłam doczekać się finału. Liczyłam na spektakularny koniec, i taki otrzymałam. Niebanalna fabuła to niewątpliwie wielki plus tej książki. Czytelnik tak naprawdę od początku wie, kto popełnił okrutną zbrodnię. Nie szukamy sprawcy i nie bawimy w detektywów, ale jesteśmy świadkami zabawy w berka. Dzięki takiemu właśnie zabiegowi czujemy nieustanne napięcie podczas lektury. Ponadto wydarzenia zostały poprowadzone dwutorowo - zarówno z perspektywy Billa Hodgesa, jak i samego zabójcy. Mamy tu także do czynienia z bardzo ciekawie zarysowanymi bohaterami. Zabójca z Mercedesa - niezwykle intrygowała mnie jego postać, jednak momentami mocno odpychała. Osoba chora psychicznie, a tym samym niezwykle inteligentna. Ponadto postać Billa Hodgesa, zwykłego emerytowanego policjanta, nieco otyłego i samotnego jest taka realna. Styl pisania Stephena Kinga tym razem bardzo przypadł mi do gustu. I chcę więcej. 

Nigdy nie kłam, kiedy możesz powiedzieć prawdę.*

Podsumowanie:
Stephen King wciągał mnie w swój świat. To bardzo dobry kryminał, który polecam!

* cytaty pochodzą z książki Pan Mercedes
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...