środa, 3 grudnia 2014

Ines Thorn - Córka kupca



Autor: Ines Thorn 
Tytuł: Córka kupca
Wydawnictwo: Świat Książki 
Liczba stron: 415
Ocena: 6+/10 – dobra+  
  
Córka kupca, książka autorki Ines Thorn znalazła się w moich rękach zupełnie przypadkiem. Akurat likwidowali(!) księgarnię w moim mieście, więc postanowiłam do niej zajrzeć. Wszystkie książki 50% taniej od ceny okładkowej… Przeglądając, co zostało na półkach, to właśnie Córka kupca przykuła moją uwagę. Po przeczytaniu zarysu fabuły, po prostu kupiłam.   

Opis książki: 
Chłopiec, o imieniu Bertram przychodzi na świat 1 stycznia 1500 roku. Poród pośladkowy i narodziny o północy na przełomie wieków według przesądnych przynosi wielkie nieszczęście. Jednak chłopiec dorasta i wyznacza sobie kolejne cele do osiągnięcia. Wyjeżdża do Frankfurtu, gdzie chce zrobić karierę jako kupiec i czeka go wiele przeszkód. Żeni się z Guttą, córką znanego frankfurckiego kupca. Kobietą o niezwykle mocnym charakterze. Bertram spotka na swojej drodze licznych wrogów,  a największym z nich jest Ludovik, którego zżera zazdrość o sukcesy kupca i postanawia go zniszczyć. To pierwszy tom sagi o frankfurckiej rodzinie kupieckiej, gdzie rządzą pragnienia, miłość i odwaga, a także panują wojny religijne i występuje sam Marcin Luter.

Moja opinia: 
Książka Córka kupca to dobra powieść historyczna, a przy tym saga rodzinna z mocno zarysowaną fabułą. Jednak tytuł może być dla czytelnika mylący, gdyż jesteśmy nastawieni na opowieść o córce kupca, a głównym bohaterem jest Bertram. Poznajemy go jako noworodka, i towarzyszymy mu przez całe życie aż do późnej starości. Sama postać Bertrama jest przykładem człowieka, który jasno wyznacza sobie cele i wytrwale, po trupach do nich dąży. Książka jest pełna intryg i sekretów. Podczas lektury czekają nas liczne niespodzianki. Została tu także przedstawiona historia miłości Bertrama i Gutty, jest to miłość trudna i burzliwa. Z przeszkodami, ale czy happy endem? Ten wątek mnie najbardziej zainteresował. Czytało mi się szybko i przyjemnie, jednak bez jakiś szczególnych emocji. Autorka bardzo wyraźnie zaznaczyła tło historyczne. Czuć klimat ówczesnej epoki. Łatwo możemy sobie wyobrazić realia minionych czasów. Napisana bardzo dobrym językiem, niezwykle obrazowym. 

Podsumowanie: 
To idealna pozycja dla wielbicieli powieści historycznych, jak i sag rodzinnych. Polecam!

Recenzja w ramach wyzwania:
Kiedyś przeczytam
http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/2014/08/wietrzymy-poki-z-lustrem-rzeczywistosci.html
Aktualny postęp wyzwania: 19/22

Grunt to okładka 
http://sylwuch.blogspot.com/p/grunt-to-okadka.html

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...