poniedziałek, 1 grudnia 2014

Jean des Cars - Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe



Autor: Jean des Cars 
Tytuł: Kobiety, które zawładnęły Europą 
Wydawnictwo: Muza 
Liczba stron: 336
Ocena: 7/10 – bardzo dobra  


Ostatnio dużo czytam o roli wybitnych jednostek na kartach historii, a szczególnie płci pięknej.  Dziwne, prawda? ;) 

Opis książki:  
Dwanaście wyjątkowych kobiet. Poczet królowych mających niebywały wpływ na losy całych narodów od XVI wieku aż do współczesności. Wszystkie interesujące i wyjątkowe, a przy tym tak niebywale różne. Kim były, i jak osiągnęły władzę? Co sprawiło, że są tak fascynujące? Dlaczego, ich sława nadal nie przemija? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas lektury książki.

Moja opinia:  
Książka Kobiety, które zawładnęły Europą zachwyca swoim wydaniem – duży format i twarda oprawa. Okładka przyciąga uwagę i wręcz hipnotyzuje. Autor w ciekawy sposób pokazuje ogromny wpływ kobiet na europejską scenę polityczną. Jean des Cars opisuje Elżbietę I, Wiktorię, Marię Antoninę, Marię Teresę i wiele innych. Najbardziej zainteresowała mnie postać cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej, zwanej też Sisi, żony Franciszka Józefa I. Jej tragiczną historię śledzimy na stronach książki – kłótnie z teściową – arcyksiężną Zofią Wittelsbach, rozłąka z rodziną, śmierć dziecka, przeszkody związane z życiem na dworze. Mimo, iż uznaje się, że Elżbieta odegrała niewielką rolę w historii Austrii, to mimo wszystko stała się ikoną XIX wieku. Każdy z życiorysów tych kobiet jest interesujący i niepowtarzalny. Jedyne, co ich łączy to władza. Autor przedstawia wszystkie wady i zalety – prawdziwe oblicze pań. Podaje także wiele ciekawostek z życia codziennego, tak charakterystycznych dla danej epoki. Jean des Cars nie posługuje się w żadnym wypadku słownictwem specjalistycznym, a całkowicie prostym, zrozumiałym nawet dla laika. Jednak brakuje mi w książce bibliografii, co według mnie jest dużym niedopatrzeniem. Szkoda, że nie było także więcej ilustracji, choć dobra i jedna dla każdej z bohaterek.

Podsumowanie: 
Ta książka to świetna rozrywka na długie wieczory. Wielka gratka dla miłośników historii i biografii znanych kobiet. Polecam każdemu!

Recenzja w ramach wyzwania:
Okładkowe Love
http://recenzjeami.blogspot.com/2014/10/okadkowe-love.html

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...