Autor:
Jean des Cars
Tytuł:
Kobiety, które zawładnęły Europą
Wydawnictwo:
Muza
Liczba
stron: 336
Ocena:
7/10 – bardzo dobra
Ostatnio
dużo czytam o roli wybitnych jednostek na kartach historii, a szczególnie płci
pięknej. Dziwne, prawda? ;)
Opis książki:
Dwanaście
wyjątkowych kobiet. Poczet królowych mających niebywały wpływ na losy całych
narodów od XVI wieku aż do współczesności. Wszystkie interesujące i wyjątkowe,
a przy tym tak niebywale różne. Kim były, i jak osiągnęły władzę? Co sprawiło, że
są tak fascynujące? Dlaczego, ich sława nadal nie przemija? Odpowiedzi na te
pytania znajdziecie podczas lektury książki.
Moja opinia:
Książka Kobiety, które zawładnęły Europą zachwyca swoim wydaniem – duży format i twarda oprawa. Okładka przyciąga uwagę i wręcz hipnotyzuje. Autor w ciekawy sposób pokazuje ogromny wpływ kobiet na europejską scenę polityczną. Jean des Cars opisuje Elżbietę I, Wiktorię, Marię Antoninę, Marię Teresę i wiele innych. Najbardziej zainteresowała mnie postać cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej, zwanej też Sisi, żony Franciszka Józefa I. Jej tragiczną historię śledzimy na stronach książki – kłótnie z teściową – arcyksiężną Zofią Wittelsbach, rozłąka z rodziną, śmierć dziecka, przeszkody związane z życiem na dworze. Mimo, iż uznaje się, że Elżbieta odegrała niewielką rolę w historii Austrii, to mimo wszystko stała się ikoną XIX wieku. Każdy z życiorysów tych kobiet jest interesujący i niepowtarzalny. Jedyne, co ich łączy to władza. Autor przedstawia wszystkie wady i zalety – prawdziwe oblicze pań. Podaje także wiele ciekawostek z życia codziennego, tak charakterystycznych dla danej epoki. Jean des Cars nie posługuje się w żadnym wypadku słownictwem specjalistycznym, a całkowicie prostym, zrozumiałym nawet dla laika. Jednak brakuje mi w książce bibliografii, co według mnie jest dużym niedopatrzeniem. Szkoda, że nie było także więcej ilustracji, choć dobra i jedna dla każdej z bohaterek.
Książka Kobiety, które zawładnęły Europą zachwyca swoim wydaniem – duży format i twarda oprawa. Okładka przyciąga uwagę i wręcz hipnotyzuje. Autor w ciekawy sposób pokazuje ogromny wpływ kobiet na europejską scenę polityczną. Jean des Cars opisuje Elżbietę I, Wiktorię, Marię Antoninę, Marię Teresę i wiele innych. Najbardziej zainteresowała mnie postać cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej, zwanej też Sisi, żony Franciszka Józefa I. Jej tragiczną historię śledzimy na stronach książki – kłótnie z teściową – arcyksiężną Zofią Wittelsbach, rozłąka z rodziną, śmierć dziecka, przeszkody związane z życiem na dworze. Mimo, iż uznaje się, że Elżbieta odegrała niewielką rolę w historii Austrii, to mimo wszystko stała się ikoną XIX wieku. Każdy z życiorysów tych kobiet jest interesujący i niepowtarzalny. Jedyne, co ich łączy to władza. Autor przedstawia wszystkie wady i zalety – prawdziwe oblicze pań. Podaje także wiele ciekawostek z życia codziennego, tak charakterystycznych dla danej epoki. Jean des Cars nie posługuje się w żadnym wypadku słownictwem specjalistycznym, a całkowicie prostym, zrozumiałym nawet dla laika. Jednak brakuje mi w książce bibliografii, co według mnie jest dużym niedopatrzeniem. Szkoda, że nie było także więcej ilustracji, choć dobra i jedna dla każdej z bohaterek.
Podsumowanie:
Ta książka to świetna rozrywka na długie wieczory. Wielka gratka dla miłośników historii i biografii znanych kobiet. Polecam każdemu!
Ta książka to świetna rozrywka na długie wieczory. Wielka gratka dla miłośników historii i biografii znanych kobiet. Polecam każdemu!
Recenzja w ramach wyzwania:
Okładkowe Love
